A kazein a tejben és más tejtermékekben található fehérje. A kazein allergia akkor alakul ki, amikor a szervezet tévesen a kazeint a szervezetre nézve fenyegetésként azonosítja. A test ekkor reakciót vált ki, hogy megpróbáljon ellene küzdeni.
Ez különbözik a laktózintoleranciától, amely akkor fordul elő, ha a szervezet nem termel elég laktáz enzimet. A laktózintolerancia kellemetlen érzést okozhat a tejtermékek fogyasztása után. A kazein allergia azonban a következőket okozhatja:
- kiütések
- zihálás
- erős fájdalom
- felszívódási zavarok
- hányás
- légzési problémák
- anafilaxia
Mi okozza a kazein allergiát?
A kazein allergia leggyakrabban csecsemőknél és kisgyermekeknél fordul elő. Ez az allergia akkor alakul ki, amikor az immunrendszer a kazeint tévesen olyasvalaminek tekinti, amit a szervezetnek le kell küzdenie. Ez allergiás reakciót vált ki.
A szoptatott csecsemőknél kisebb a kockázata a kazein allergia kialakulásának. A szakértők nem teljesen biztosak abban, hogy egyes csecsemőknél miért alakul ki kazein allergia, míg másoknál nem, de úgy vélik, hogy a genetika szerepet játszhat.
Általában a kazeinallergia elmúlik, mire a gyermek 3-5 éves lesz. Néhány gyermek azonban soha nem növi ki a kazeinallergiát, és felnőttkorában is megmaradhat.
Miben található a kazein?
Az emlősök teje, például a tehéntej, a következőkből áll:
- laktóz vagy tejcukor
- zsírok
- akár négyféle kazeinfehérje
- egyéb tejfehérjék
A legtöbb valódi kazein allergiában szenvedő ember számára a tej és a tejtermékek minden formáját kerülni kell, mivel már nyomokban is súlyos allergiás reakcióhoz, az anafilaxiához vezethetnek, amely életveszélyes lehet.
Az anafilaxia olyan állapot, amelynek következtében az immunrendszer vegyi anyagokat szabadít fel az egész szervezetben.
Az anafilaxia jelei közé tartozik a bőrpír, csalánkiütés, duzzanat és légzési nehézség. Ez anafilaxiás sokkhoz vezethet, amely azonnali kezelés hiányában halálos kimenetelű lehet.
A termékekben lévő tej mennyisége nagyon eltérő lehet. Ezért lehetetlen pontosan tudni, hogy mennyi kazeint veszünk magunkhoz. A tej a harmadik leggyakrabban anafilaxiát okozó élelmiszer.
A kazein allergia esetén kerülendő élelmiszerek többek között a következők:
- a tej minden formája (teljes, zsírszegény, sovány, sovány, író)
- vaj, margarin, vajízesítők
- joghurt, kefir
- sajt és minden, ami sajtot tartalmaz
- jégkrém, fagylalt
- tejszín (tejszínhab, tejszínhab, tejföl)
- puding, pudingkrém
A kazein más, tejet vagy tejport tartalmazó élelmiszerekben és termékekben, például kekszekben és süteményekben is előfordulhat. A kazein kevésbé nyilvánvaló élelmiszerekben is megtalálható, például a tejmentes tejszínhabokban és ízesítőkben. Ez teszi a kazeint az egyik legnehezebben elkerülhető allergénné.
Ez azt jelenti, hogy nagyon fontos, hogy gondosan elolvassa az élelmiszerek címkéjét, és vásárlás vagy fogyasztás előtt megkérdezze, mi van bizonyos élelmiszerekben. Éttermekben az ételrendelés előtt mindenképpen jelezze a kiszolgálónak, hogy kazein allergiás.
Ha Ön vagy gyermeke kazein allergiás, kerülje a tejet tartalmazó termékeket, illetve azokat az élelmiszereket, amelyek tejjel érintkezhettek. Az élelmiszerek összetevőinek listáján ez fel van tüntetve.
Emellett egyes élelmiszercsomagolásokon önkéntes alapon szerepelhetnek olyan állítások, mint például „tartalmazhat tejet” vagy „tejüzemben készült”. Ezeket az élelmiszereket is kerülni kell, mert nyomokban kazeint tartalmazhatnak.
Melyek a kazein allergia kialakulásának kockázati tényezői?
Minden 13. 18 év alatti gyermekből egy élelmiszerallergiás. A kazein allergia jellemzően akkor jelentkezik, amikor a csecsemő eléri a 3 hónapos kort, és 3-5 éves korára megszűnik. Nem ismert pontosan, hogy ez miért következik be.
A kutatók azonban azt találták, hogy egyes kazein allergiás gyermekek, akik kis mennyiségű kazeinnek vannak kitéve az étrendjükben, gyorsabban kinövik az allergiájukat, mint azok a gyermekek, akik nem fogyasztanak kazeint.
Az American Academy of Pediatrics (AAP) azt ajánlja, hogy a gyermekek 1 éves koruk előtt ne fogyasszanak tehéntejet, mivel a csecsemő szervezete nem képes tolerálni a tehéntejben található magas fehérje- és egyéb tápanyagtartalmat.
Az AAP azt javasolja, hogy 6 hónapos korig minden csecsemőt csak anyatejjel vagy tápszerrel tápláljanak, amikor is elkezdhetik a szilárd ételek bevezetését. Ezen a ponton kerülje el a tej tartalmú ételek etetését, és továbbra is csak anyatejet vagy tápszert adjon gyermekének.
Hogyan diagnosztizálják a kazein allergiát?
Azonnal hívja fel orvosát, ha gyermekén a kazein allergia bármelyik tünete jelentkezik. Meg fogja kérdezni Önt a családjában előfordult ételallergiákról, és fizikális vizsgálatot fog végezni.
Nincs olyan specifikus teszt, amely diagnosztizálná a kazein allergiát, ezért gyermeke orvosa több vizsgálatot is el fog végezni, hogy megbizonyosodjon arról, hogy nem egy másik egészségügyi probléma okozza a tüneteket. Ezek közé tartozik:
- székletvizsgálat az emésztési problémák ellenőrzésére
- vérvizsgálat az alapbetegségek ellenőrzésére
- bőrszúrásos allergiateszt, amelynek során gyermeke bőrét egy kis mennyiségű kazeint tartalmazó tűvel szúrják meg, hogy lássák, jelentkezik-e reakció.
Gyermeke orvosa is adhat gyermekének tejet, és utána néhány órán keresztül megfigyelheti, hogy észlel-e allergiás reakciót.
Hogyan kerüljük el a kazeint?
A kazein alapú termékeknek számos helyettesítője van a piacon, többek között:
- szója-, rizs- vagy burgonya alapú tejek
- szörbetek és olasz jégkrémek
- bizonyos márkájú szójaalapú termékek, mint például a Tofutti
- bizonyos márkájú krémek és tejszínhabok
- a legtöbb szójafagylalt
- kókuszvaj
- bizonyos levesmárkák
Azokban a receptekben, amelyekben 1 csésze tejet kérnek, helyettesítheti 1 csésze szója-, rizs- vagy kókusztejjel, vagy 1 csésze vízzel és 1 tojássárgájával kombinálva. A tejjoghurtot a következőkkel helyettesítheti:
- szója joghurt
- szója tejföl
- gyümölcspüré
- cukrozatlan almaszósz
Kerülje a kazeint akkor is, ha nincs ételallergiája?
A kutatók megállapították, hogy a kazein elősegítheti a gyulladást egerekben. Ez arra késztetett néhány szakértőt, hogy megkérdőjelezzék, hogy a kazeinmentes diéta előnyös lehet-e a gyulladás által súlyosbított rendellenességekben szenvedő emberek számára, mint például az autizmus, a fibromyalgia és az ízületi gyulladás.
Jelenleg nem állapítottak meg végleges kapcsolatot a kazeinmentes étrend és a betegségek vagy rendellenességek tüneteinek csökkenése között.
A vizsgálatok folyamatban vannak, és egyesek úgy találták, hogy a kazein elhagyása javítja egyes egészségügyi problémák tüneteit. Ha kazeinmentes diétát tervez, fontos, hogy először konzultáljon orvosával.