A kalcium egy olyan tápanyag, amelyre minden élő szervezetnek szüksége van, beleérve minket, embereket is. Kevesen tudják róla, hogy a szervezetben előforduló legnagyobb mennyiségű ásványi anyag, ami létfontosságú a csontok egészségéhez.
A testünkben megtalálható kalcium 99%-a csontokban és fogakban található, azonban szükséges az agy és a test más részei között történő kommunikáció fenntartásához is. Nem utolsó sorban szerepet játszik az izommozgásban, illetve a szív és érrendszeri működésben.
Cikkünkben, most 6 tényt mutatunk be a kalciummal kapcsolatban, amiről mindenképpen érdemes tudnod!
1. Szervezetünk nem képes előállítani
Hiába a kalcium a legnagyobb mennyiségben előforduló ásványi anyag, szervezetünk még sem képes önmagában előállítani, ezért is kiemelten fontos feladat megfelelő mennyiségű bevitele. Pótlására két lehetőség áll rendelkezésre: kalciumban gazdag élelmiszerek rendszeres fogyasztása vagy kalcium kiegészítők alkalmazása.
Magas kalcium tartalmú élelmiszerek lehetnek például a tejtermékek, mint a sajt, tej vagy joghurt illetve a sötétzöld zöldségek például a kelkáposzta, spenót, brokkoli vagy fehérbab. A felsoroltakon kívül jó választás lehet még a szardínia és a különböző gabonafélék.
2. Felszívódásához D-vitamin szükséges
A szervezetünknek D-vitaminra van szüksége a bevitt kalcium felszívódásához. Amennyiben erre nem figyelünk, úgy az elfogyasztott mennyiség bizonyos része nem fog megfelelően hasznosulni. Az olyan D-vitaminban gazdag élelmiszerek fogyasztása, mint a lazac vagy a tojás sárgája mind segíthetnek a kalcium hatékonyabb felszívódásában.
Fontos azonban megemlíteni, hogy az egyik legjobb és legtermészetesebb D-vitamin forrás a napfény. Tehát ha úgy gondolod, hogy nem viszel be elegendő D-vitamint, akkor nyáron mindenképpen érdemes lehet több alkalommal napoznod egy kicsit!
3. Nők számára még fontosabb
Számos kutatás már bebizonyította, hogy a kalcium fogyasztása a nők számára hasznosabbnak bizonyulhat, mint a férfiak esetében. Egy 2019-ban készült tanulmány például azt találta, hogy a kalcium fogyasztása enyhítheti a pre menstruációs szindróma (PMS) tüneteit. Ezt a következtetést arra alapozták a kutatók, hogy a PMS tünetei a vizsgálatban résztvevők esetében mindig intenzívebbek voltak azoknál, akik alacsonyabb kalcium, magnézium és szérum szinttel rendelkeztek.
4. Ajánlott mennyisége az életkortól függ
Honnan tudhatod hogy elegendő kalciumot fogyasztol-e? A National Institutes of Health kutatásaira támaszkova a felnőttek számára az ajánlott napi bevitel 1000 mg. Azonban az 50 év feletti vagy terhes nők esetében az irányadó mennyiség 1200 mg.
Természetesen a legjobb megoldás, ha az említett mennyiséget természetes módon próbálod bevinni szervezetedbe, azonban ha erre nincs lehetőséged, úgy jó alternatívát nyújthatnak a különböző kalcium készítémények.
5. Hiánya egészségügyi problémákhoz vezethet
A tartósan fennálló hiánya akár komoly egészségügyi problémákhoz is vezethet. Többek között növelheti a csontritkulás kialakulásának kockázatát illetve törékenyebbé teheti a csontokat, ami különösen az idősebb korosztály esetében jelenthet komolyabb veszélyeket.
Továbbá elengedhetetlen szerepet játszik a gyerekek növekedésében és fejlődésében. Azoknál a gyerekeknél, akik nem kapnak elegendő kalciumot előfordulhat, hogy nem fogják elérni teljes testmagasságukat vagy más, egészségügyi problémák alakulnak ki.
Végezetül pedig az is elmondható, hogy a kálicum pótlásának hiánya akár magasabb vérnyomást is eredményezhet.
6. A túl sok kalcium mellékhatásokkal járhat
Bármilyen fontos ásványi anyagról esetében a megfelelő mennyiség bevitele kulcsfontosságú, ellenkező esetben különböző negatív mellékhatások jelentkezhetnek. A túl sok kalcium fogyasztás tünetei lehetnek a székrekedés, puffadás illetve a túlzott gázképződés.
Amennyiben hosszú ideig túl sok kalciumot fogyasztunk, úgy továbbá megnövekedhet a vesekő kialakulásának a kockázata vagy a hiperkalcémia, ami a kalcium vérbe történő lerakódását jelenti.
Néhány már jelenleg is úgy gondolják a kutatóvilágban, hogy egyes kalcium kiegészítők rendszeres fogyasztása növelheti a szívbetegségek kockázatát, azonban ezen a területen egyelőre nem született olyan tanulmány, ami igazolná ezt az állítást.
Összegzés
A kalcium elengedhetetlen az általános, jó egészség fenntartásához. Pótlására lehetőségünk van természetes ételekből illetve táplálékkiegészítőkből is, hiánya növelheti a csontritkulás kialakulásának esélyeit illetve gyerekeknél fejlődési problémákat is okozhat.