A jobb oldali alhasi fájdalom egy nagyon kellemetlen érzés lehet, aminek több oka is lehet. A legtöbb esetben a probléma kizárólag átmeneti és 1-2 nap alatt teljesen megszűnik a fájdalom. Ha azonban tartós fájdalmat tapasztalsz, akkor orvoshoz kell fordulnod azonnal. De vajon mikor vészhelyzet a jobb oldali alhasi fájdalom?
Azonnal orvoshoz kell fordulnod ha hirtelen jelentkező, rendkívül erős hasi fájdalmat tapasztalsz és az alábbi tünetek valamelyike társul a fájdalom mellé:
- nyomás érzése a mellkasban
- fájdalom a mellkasában, az állkapcsában, a nyakában vagy a karjában
- légszomj
- nyelési nehézségégek
- szédülés vagy ájulás
- intenzív izzadás
- láz
- vér a hányásában vagy a székletében
- tartós hányinger és hányás
- sárgának tűnő bőr- vagy szemfehérje (sárgaság)
- hasi területen történő rendkívül érzékenység
- has szokatlan duzzanata
- fekete vagy kátrányszerű széklet
- tartós étvágytalanság
- megmagyarázhatatlan fogyás
Ha a felsorolt tünetek valamelyikét tapasztalod, akkor mindenképpen érdemes azonnal orvosi segítséget kérned!
Mi okozza a jobb oldali alhasi fájdalom megjelenését?
A fájdalom megjelenésének hátterében állhatnak általános okok, illetve kizárólag férfiakat vagy nőket érintő egészségügyi állapotok. Ezek az alábbiak lehetnek.
1. Nem specifikus állapotok
1.1 Vakbélgyulladás
A vakbelet egy kicsi, vékony csőként lehet elképzelni, amely a vastagbélhez kapcsolódik. Amikor ez a bélszakasz begyullad, akkor beszélhetünk vakbélgyulladásról, ami akár jobb oldali alhasi fájdalmat is okozhat. A vakbélgyulladás egyéb tünetei lehetnek:
- étvágytalanság
- hányinger vagy hányás
- hasi duzzanat
- láz
- bélproblémák – hasmenés, székrekedés vagy a gázképződés hiánya
Ez az állapot gyakran azonnali orvosi ellátást igényel. Előfordulhat, hogy a gyulladt vakbél szétreped, ami életveszélyes szövődményeket okozhat. Tehát, ha vakbélgyulladás tüneteit tapasztalod akkor azonnal fordulj orvoshoz vagy menj a legközelebbi sürgősségi osztályra. Egyes esetekben az antibiotikumok hatékonyan kezelhetik a vakbélgyulladás tünetei, míg máskor műtéti beavatkozásra lehet szükség.
1.2 Vese fertőzés
A vesefertőzést olyan baktériumok okozzák, amelyek általában a húgyutakból származnak és érinthetik kizárólag az egyik vagy mindkét vesét.
Bár fájdalmat érezhetsz jobb oldali alhasi tájékon, a vesefertőzés okozta kellemetlen érzés gyakrabban jelentkezik a hátában vagy az oldalakban. Ritkább esetekben ez a fájdalom kisugározhat az ágyék területére is. Egyéb tünetek lehetnek az alábbiak:
- láz
- hidegrázás
- hányinger vagy hányás
- a szokásosnál gyakoribb vizelési inger
- vizelési inger
- fájdalom vizelés közben
- genny vagy vér a vizeletében
- zavaros vagy rossz szagú vizelet
- hasmenés
Kezelés nélkül a vesefertőzések maradandó károsodást és súlyos szövődményeket okozhatnak. Ha úgy gondolod, hogy vesefertőzésed lehet, akkor azonnal fordulj orvoshoz.
1.3 Vesekő
A vesekövek ásványi anyagok és sók kemény felhalmozódása, amelyek a vesékben képződhetnek. Akár tünetmentesek is lehetnek olyan esetekben, amikor a vesekövek kicsik maradnak. Ha egy nagy vesekő elkezd mozogni vagy átjut a vesét és a hólyagot összekötő csőbe, akkor súlyos fájdalmat érezhetsz alhasi vagy hát tájékon.
A fájdalom intenzitása és helye megváltozhat, ahogy a vesekő eltolódik és áthalad a húgyúti rendszeren. Egyéb tünetek lehetnek:
- fájdalmas vizelés
- rózsaszín, vörös vagy barna vizelet
- zavaros vagy rossz szagú vizelet
- hányinger
- hányás
- állandó vizelési érzés
- láz és hidegrázás, ha fertőzés is jelen van
- gyakoribb vizelés
A vesekövek szintén súlyos egészségügyi problémákat okozhatnak, így a tünetek megjelenését követően azonnal érdemes orvoshoz fordulnod.
1.4 Sérv
A sérv több területen is kialakulhat a testünkben, például lágyék vagy hasi tájékon, ami végső soron kellemetlen érzéseket és kényelmetlenséget okozhat az érintett területen. A sérv tünetei lehetnek:
- duzzanat vagy kidudorodás a hasa egy részén
- fájdalom emelés, nevetés, sírás, köhögés vagy erőlködés közben
- teltségérzet vagy székrekedés
Néha a sérv komoly szövődményeket is okozhat, ami további tünetekkel járhat. Ha sérved van és az alábbi tünetek bármelyike jelentkezik, azonnal kérjen sürgősségi ellátást:
- hirtelen, erős fájdalom
- széklet és gázképződés hiánya
- hányás-
- megváltozik a sérv érzése vagy helyzete, például ha keményebbé válik, vagy már nem lehet visszanyomni
1.5 Irritábilis bél szindróma (IBS)
Az irritábilis bél szindróma (IBS) a vastagbelet érintő rendellenesség, ami akár jobb oldali alhasi fájdalom tünetét is okozhatja. Ezenkívül még az alábbi tünetek jelentheznek:
- hasi fájdalom
- a székletürítés megváltozása hasmenés, székrekedés vagy mindkettő formájában
- puffadás
- a székletürítés befejezésének hiánya
- nyálka a székletben
Jelenleg a kutatóvilágban nem tudják pontosan, hogy mi okozza az IBS állapotát.
1.6 Gyulladásos bélbetegség (IBD)
Az IBS-t nem szabad összetéveszteni a gyulladásos bélbetegséggel (IBD). Az IBD súlyos emésztési rendellenességek csoportja, amelyek elváltozásokat okoznak a bélszövetben, és növelik a vastag- és végbélrák kockázatát.
Az IBD-nek két típusa van: a fekélyes vastagbélgyulladás és a Crohn-betegség. Mindkét állapot gyulladást okoz az emésztőrendszerben, ami akár hasi fájdalmakhoz is vezethet.
Az IBD további tünetei lehetnek:
- súlyos hasmenés
- székrekedés
- a székletürítés befejezésének hiánya
- fogyás
- hányinger és hányás
- láz
- vér a székletében
Az IBD életveszélyes szövődményekhez vezethet, ha nem kezelik megfelelően és időben, ezért is kiemelten fontos, hogy azonnal kérj orvosi segítséget, ha a felsorolt tüneteket tapasztalod.
1.7 Emésztési zavar
Az emésztési zavarokat általában valamilyen étel vagy ital fogyasztása előzi meg. A fájdalom jellemzően a felső hasban jelentkezik, ami éles, tompa vagy égő érzéssel társulhat.
Az emésztési zavar további tünetei lehetnek:
- puffadás
- szokatlanul jóllakottság érzése kis mennyiségű étel elfogyasztása után
- hányinger
- gáz
- böfögés
- étel vagy keserű ízű folyadék jön vissza
Az enyhe emésztési zavarok meglehetősen gyorsan elmúlnak, és általában otthon is hatékonyan kezelhetők. Azonban ha a tünetek 2 hétnél tovább fennállnak, úgy érdemes orvoshoz fordulnod, hogy kizárd a mögöttes emésztési problémákat.
1.8 Gázképződés
A bélgázok az egész emésztőrendszerben megtalálhatók. Gyakran olyan élelmiszerek okozzák kialakulásukat, amelyek nem bomlanak le teljesen, amíg el nem érik a vastagbelet.
Minél több az emésztetlen élelmiszer, annál több gázt termel a szervezetünk, a gáz felhalmozódása pedig hasi fájdalmat, puffadást érzését okozhatja a gyomorban.
A túlzott gázképződés azonban néha emésztési rendellenességek, például IBS, gastrooesophagealis reflux betegség (GERD) vagy laktóz intolerancia tünete is lehet.
Továbbá bélgázképződés időnként akkor is előfordulhat, ha a szokásosnál több levegőt nyelsz le, például túlevés, rágógumizás vagy dohányzás miatt.
2. Nőket érintő állapotok, amelyek jobb oldali alhasi fájdalommal járhatnak
2.1 Menstruációs görcsök
A menstruációs görcsök vagy dysmenorrhoea a menstruáció egyik tünete. Előfordulhatnak a menstruáció előtt vagy alatt. A görcsök leggyakrabban az alsó has egyik vagy mindkét oldalán érezhetők, ahol a méh összehúzódik, hogy megszabaduljon a nyálkahártyájától. Ezek a menstruációs görcsök akár a jobb oldal alhasi fájdalom tünetével is megnyilvánulhatnak.
A fájdalom mellett más tünetek lehetnek:
- hányinger vagy hányás
- hasmenés
- fejfájás
- szédülés
2.2 Endometriózis
Bár a görcsök a menstruáció gyakori tünetei, olyan mögöttes probléma is okozhatja őket, mint például az endometriózis. Az endometriózis egy krónikus állapot, amelyben a méhet bélelő sejtek, az úgynevezett endometriumsejtek, a méhen kívül nőnek.
A súlyos görcsök és az alsó hasi fájdalom mellett az endometriózis a következőket okozhatja:
- fájdalom szex közben
- fájdalom vizelet vagy székletürítés közben
Az endometriózis erőteljes tüneteket okozhat, egyes esetekben akár meddőséghez is vezethet. Ha azt gyanítod, hogy az endometriózis lehet az oka a hasi fájdalmaidnak, akkor fordulj orvoshoz a lehető leghamarabb.
2.3 Petefészek ciszta
A petefészek ciszták a petefészekben található folyadékkal teli tasakok. Sok ciszta nem okoz fájdalmat vagy kényelmetlenséget, és végül maguktól felszívódnak. Azonban a nagyobb petefészek ciszta akár tüneteket is okozhat különösen akkor, ha megreped. Ilyen tünetek lehetnek:
- tompa vagy éles alsó hasi fájdalom
- telt vagy nehéz érzés a hasban
- fájdalom szex vagy edzés közben
Azonnal orvoshoz kell fordulnod, ha hirtelen erős hasi fájdalmat tapasztalsz vagy ha a tünetet az alábbiak kísérik:
- láz
- hányás
- hideg és nyirkos bőr
- gyors légzés
- gyengeség
A megrepedt petefészekciszta életveszélyes állapot és azonnal kezelni kell!
2.4 Méhen kívüli terhesség
A méhen kívüli terhesség akkor következik be, amikor a megtermékenyített petesejt a méhen kívülre kerül.
A hasi fájdalom mellett a tünetek a következők lehetnek:
- hüvelyi vérzés vagy barna folyás
- fájdalom ott, ahol a vállad véget ér és a karod kezdődik
- fájdalmas pisilés vagy székletürítés
Ha a méhen kívüli terhesség megszakítja a petevezetékét, a következőket tapasztalhatja:
- szédülés
- fáradtság
- hirtelen sápadtság
- hányinger
2.5 Kismedencei gyulladásos betegség (PID)
A kismedence gyulladásos betegségét (PID) gyakran bakteriális fertőzés, például gonorrhoea vagy chlamydia okozza. A PID-t okozó fertőzések közül sok átterjed szex közben, de nem mindegyik, például a bakteriális vaginosis.
A PID akár jobb oldali alhasi fájdalom tünetével is járhat, illetve az alábbiakat is okozhatja:
- szokatlan, rossz szagú hüvelyváladék
- láz
- hányinger vagy hányás
- fájdalom szex közben
- égető érzés vizelés közben
2.6 Petefészek torziója
A petefészek torziója akkor következik be, amikor a petefészke, és néha a petevezeték megcsavarodik és ezzel megszakad a szerv vérellátása. Az állapotot adnexális csavarodásnak is nevezik, és súlyos alsó hasi fájdalmat okozhat.
Egyéb tünetek a következők:
- hányinger vagy hányás
- rendellenes hüvelyi vérzés vagy váladékozás
- láz
Ezek a tünetek jelentkezhetnek és elmúlhatnak, ha a petefészek csavarodik és kicsavarodik. A petefészek torziója orvosi vészhelyzet, és gyakran műtétre van szükség a petefészek kicsavarásához.
3. Férfiakat érintő állapotok, amelyek jobb oldali alhasi fájdalommal járhatnak
3.1 Lágyéksérv
Lágyéksérv akkor fordul elő, amikor a zsír vagy a vékonybél egy része átnyomja az alsó has gyenge részét. Ez a sérv leggyakoribb típusa. A lágyéksérv leginkább a férfiak körében jelentkező egészségügyi állapot.
Ha lágyéksérved van akkor dudort észlelhetsz az ágyék területén a comb és az alhas között vagy a herezacskóban.
Egyéb tünetek közé tartozik a fájdalom vagy égő érzés az ágyékban. A kényelmetlenség fokozódhat erőlködés, emelés, köhögés vagy állás közben, illetve enyhülhet pihenést követően.
Bizonyos, ritkább esetekben a sérv kiszakadhat, ami sürgős orvosi beavatkozást igényel. Mindenképpen forduljon orvosi segítséghez, ha a lágyéksérv felsorolt tünetei mellett az alábbiakat is tapasztalod:
- a sérvdudor hirtelen megnő
- a sérv kidudorodása nem megy vissza a hasba
- láz
- bőrpír a sérv körül
- intenzív fájdalom
- puffadás, hányinger vagy hányás
3.2 Herék torziója
A herék torziója akkor fordul elő, amikor a here a spermiumzsinór köré csavarodik. Ez a csavarás megszakíthatja a vér áramlását a herékben, ami hirtelen és súlyos fájdalmat és duzzanatot okozhat a herezacskóban.
A herezacskó csavarodás további tünetei lehetnek:
- a herezacskó szokatlan vörössége vagy sötétedése
- hányinger vagy hányás
- egyenetlen herehelyzet
- láz
A herecsavarodás általában sürgősségi műtétet igényel.
Összefoglaló
A jobb oldali alhasi fájdalom elsőre nagyon ijesztő lehet, azonban nem szabad a legrosszabbra gondolnod a tünet megjelenésekor. Az esetek túlnyomó többségében a fájdalom enyhül, illetve teljesen elmúlik néhány napon belül. Amennyiben a fájdalom 2 hétnél tovább fennáll, úgy mindenképpen javasoljuk, hogy keresd fel háziorvosod.