Az időszakos böjt egy étkezési szokás, amely népszerűvé vált a fogyni vágyók körében. Az időszakos böjt fogyás területén megmutatkozó eredményei igen látványosak és hosszútávon fenttarthatók.
A diétákkal és más fogyókúrás programokkal ellentétben nem korlátozza az ételválasztást vagy a bevitelt. Ehelyett csak az számít, hogy mikor eszünk.
Míg egyesek azt állítják, hogy az időszakos böjt biztonságos és egészséges módja lehet a súlyfelesleg leadásának, mások szerint ez nem hatékony és fenntarthatatlan.
Ez a cikk elmagyarázza, hogy az időszakos böjt segít-e a fogyásban.
Mi az időszakos böjt?
Az időszakos böjt során az étkezést és a koplalást váltakozott időszakokban végezzünk adott időtartamig.
Ennek az étrendi mintának a legtöbb típusa arra összpontosít, hogy az étkezéseket és a rágcsálnivalókat egy adott időablakra korlátozza – jellemzően a nap 6 és 8 órájára.
Például a 16/8 időszakos böjt esetében az étkezés napi 8 órára való korlátozását, és az étkezéstől való tartózkodást a fennmaradó 16 órában jelenti.
Más típusok közé tartozik a 24 órás böjt, amely során hetente egyszer vagy kétszer teljes megvonás, vagy a kalóriabevitel jelentős csökkentése hetente néhány napon, de a többi napon normális étkezés.
Bár a legtöbb ember időszakos böjtöt gyakorol a fogyás fokozása érdekében, sok más egészségügyi előnnyel is összefüggésbe hozható. Valójában a tanulmányok azt mutatják, hogy az időszakos böjt javíthatja a vércukorszintet, csökkentheti a koleszterinszintet és növelheti a várható élletartamot.
Időszakos böjt fogyás szempontjából
Számos tanulmány kimutatta, hogy az időszakos böjt fogyás szempontjából több mechanizmuson keresztül is elősegítheti a azt.
Először is, ha szigorú időintervallumra korlátozza étkezését és a nassolásokat, természetesen csökkenhet a kalóriabevitel, ami elősegítheti a fogyást.
Az időszakos koplalás növelheti a noradrenalin szintjét is, amely egy hormon és neurotranszmitter és felpörgeti az anyagcserét, növeli a kalóriaégetést a nap folyamán.
Ezen túlmenően ez az étkezési minta csökkentheti az inzulin szintjét, a vércukorszint szabályozásában szerepet játszó hormont. A csökkent szint felgyorsíthatja a zsírégetést, és ezzel elősegítheti a fogyást (4, 5).
Egyes kutatások azt is kimutatják, hogy az időszakos böjt hatékonyabban képes megőrizni az izomtömeget, mint a kalóriakorlátozás, ami tovább növelheti a vonzerejét.
Egy áttekintés szerint az időszakos koplalás akár 8%-kal csökkentheti a testsúlyt, és akár 16%-kal csökkentheti a testzsírt 3–12 hét alatt.
Szinergia a ketogén diétával
A ketogén diétával párosítva az időszakos böjt felgyorsíthatja a ketózist és felerősítheti a fogyást.
A nagyon magas zsírtartalmú, de alacsony szénhidráttartalmú keto diéta a ketózis beindítására szolgál.
A ketózis egy metabolikus állapot, amely arra kényszeríti a szervezetet, hogy szénhidrát helyett zsírt égessen üzemanyagként. Ez akkor fordul elő, ha a szevzetben lecsökken a glükóz, amely a fő energiaforrása annak.
Az időszakos böjt fogyás tekintetében megmutatkozó előnyei és a keto diéta kombinálása elősegítheti, hogy a szervezet gyorsabban lépjen be a ketózisba, hogy maximalizálja az eredményeket. Hasonlóképpen enyhítheti a diéta elkezdésekor gyakran előforduló mellékhatásokat, beleértve a keto influenzát, amelyet hányinger, fejfájás és fáradtság jellemez.
Egyéb előnyök
Az időszakos böjtöt számos más egészségügyi előnnyel is összefüggésbe hozták, például:
- A szív egészségének javítása. Az időszakos koplalásról kimutatták, hogy csökkenti az össz- és LDL (rossz) koleszterin, valamint a trigliceridek szintjét, amelyek mindegyike a szívbetegség kockázati tényezője.
- Támogatja vércukorszint szabályozását. Egy 10, 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő ember bevonásával végzett kis tanulmány megállapította, hogy az időszakos böjt jelentősen csökkentette a vércukorszintet.
- Csökkenti a gyulladást. Számos tanulmány kimutatta, hogy ez az étkezési minta csökkentheti a gyulladás specifikus jelzőszámokat.
- Növeli a hosszú élettartamot. Bár az embereken végzett kutatások hiányoznak, egyes állatkísérletek azt sugallják, hogy az időszakos böjt meghosszabbíthatja az élettartamot, és lassíthatja az öregedés jeleit.
- Védi az agyműködést. Egereken végzett vizsgálatok kimutatták, hogy ez az étrendi minta javíthatja az agyműködést, és leküzdheti az olyan állapotokat, mint az Alzheimer-kór.
- Növeli az emberi növekedési hormon szintjét. Az időszakos koplalás természetesen megnövelheti az emberi növekedési hormon (HGH) szintjét, ami elősegítheti a testösszetétel és az anyagcsere javítását.
Lehetséges hátrányok
A legtöbb ember biztonságosan gyakorolhatja az időszakos böjtöt az egészséges életmód részeként. Azonban nem biztos, hogy mindenki számára ez a legjobb választás.
Gyermekeknek, krónikus betegségben szenvedőknek és terhes vagy szoptató nőknek konzultálniuk kell egy egészségügyi szakemberrel, mielőtt elkezdenék ezt az étrendet, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy megkapják a szükséges tápanyagokat.
A cukorbetegeknek szintén óvatosnak kell lenniük, mivel a böjt veszélyes vércukorszint-csökkenéshez vezethet, és megzavarhatja bizonyos gyógyszerek szedését.
Míg a sportolók és a fizikailag aktívak biztonságosan gyakorolhatják az időszakos böjtöt, a legjobb, ha az étkezéseket és a böjtnapokat intenzív edzések köré tervezik a fizikai teljesítmény optimalizálása érdekében.
Végül, ez az életmód-minta nem biztos, hogy olyan hatékony a nők számára. Valójában humán és állatkísérletek azt mutatják, hogy az időszakos böjt negatívan befolyásolhatja a nők vércukorszintjének szabályozását, hozzájárulhat a menstruációs ciklus rendellenességeihez, és csökkentheti a termékenységet.
Időszakos böjt fogyás szempontjából – Összefoglaló
Az időszakos böjtről kimutatták, hogy serkenti az anyagcserét és a zsírégetést, miközben megőrzi az alacsony testtömeget, és mindez segíthet a fogyásban.
Más diétákkal, például a keto-diétával kombinálva felgyorsíthatja a ketózis kialakulását és csökkentheti a negatív mellékhatásokat, például a keto-influenzát.
Bár lehet, hogy nem mindenkinél működik, az időszakos böjt azonban biztonságos és hatékony fogyási módszer lehet.