Mi az az immunrendszer, és hogyan működik? Milyen tényezők erősíthetik, illetve miért hagy minket valamikor cserben? Valószínűleg már benned is felmerültek ezek a kérdések ha most cikkünket olvasod. Az immunrendszer működésével és erősítésével kapcsolatban számtalan információ elérhető a különböző fórumokon, valamelyik valós, azonban némelyik rendkívül félrevezető lehet. Itt az idő, hogy tisztába tegyük a dolgokat!
Kezdjük az elején – mi az az immunrendszer? Az immunrendszerünk a szervezetünk első vonalbeli védelme a különböző kórokozókkal szemben. Többek között segíthet megóvni minket a megbetegedéstől, valamint elősegítheti a gyógyulásunkat.
Alapvetően az immunrendszert nem úgy kell elképzelned, mint valami védőburkot, hanem mint egy nagy hálózat, ami szervekből, fehérvérsejtekből, fehérjékből és különböző vegyi anyagokból tevődik össze. A felsoroltak hatékony együttműködése eredményezi a testünk védőmechanizmusát. Ez az együttműködés távol tartja a testünket a betolakodóktól, valamint ha szükséges elpusztítja őket. Ilyen betolakodók lehetnek a különböző baktériumok, vírusok, gombák, paraziták vagy rákos sejtek.
Ha immunrendszerünk megfelelően működik, úgy képes különbséget tenni a test sejtjei és a betolakodók között, aktiválni és mobilizálni azokat a sejteket, amelyek megölik a kórokozókat, valamint a baktériumoknál antitesteket előállítani.
Hogyan épül fel az immunrendszerünk?
Az immunrendszerünk több fő részből áll, ezek az alábbiak:
Fehérvérsejtek
Ezek az immunrendszer sejtjei, amelyek megtámadják és elpusztítják a káros baktériumokat, így megőrizve egészségünket. Több fajtája is létezik, mindegyik típusnak sajátos feladata van a szervezetünk védekezőrendszerében.
Anititestek
Az antitestek képesek hozzákötődni a betolakodókhoz, így elindítva a pusztításukat. Ők is egyfajta speciális fehérjék.
Citokinek
Ezek a fehérjék úgy működnek, mint egy irányítótorony. Képesek megmondani az immunsejteknek, hogy hová menjenek és mit tegyenek. A különböző típusú citokinek más-más feladatokat látnak el, például képesek szabályozni a gyulladásokat, ami akkor következik be, amikor az immunsejtek elhárítják a betolakodókat vagy elindítják a gyógyulási folyamatokat.
Komplementrendszer
A komplementrendszer fehérjék egy csoportját teszi ki, amelyek a szervezetünk más sejtjeivel együttműködve biztosítják a védelmet a betolakodókkal szemben, és elősegítik a gyógyulást.
Nyirokcsomók
A nyirokcsomókat úgy kell elképzelned, mint kis babok, amelyek egyfajta szűrőként szolgálnak a testünkben. Képesek kiszűrni a salakanyagokat a szövetekből és sejtekből kiürülő folyadékból, amit nyiroknak nevezünk. Elképesztően hangzik, de testünkben több száz nyirokcsomó található, amelyek mind-mind a nyirokrendszer létfontosságú szereplői.
Lép
A lépünk képes fehérvérsejteket tárolni, amelyek megvédik a testünket a betolakodóktól, illetve részt vesz a vér szűrésében is, és támogatja a régi vagy sérült sejtek újra hasznosítását.
Mandulák
Az orr és torok járataiban megtalálható mandulák szinte azonnal képesek csapdába ejteni a vírusokat és baktériumokat, így igen fontos feladatot játszanak az immunrendszer hatékonyságában.
Csecsemőmirigy
A csecsemőmirigy vagy másnéven timusz egy olyan nyirokszerv, amely a T-limfociták érésnek a legfőbb helye. Ezek a T-sejtek a fehérvérsejtek egy csoportját alkotják, amelyek központi szerepet játszanak a sejt szintű immunválasz működésében.
Csontvelő
A csontvelő a gerincesek csontjában megtalálható lágy zsírszövet, amelynek fő feladata a vörösvérsejtek, fehérvérsejtek és a vérlemezkék termelése. Ezek mind-mind olyan vérsejtek, amelyek nélkülözhetetlenek a túléléshez és az immunrendszer hatékony működéséhez.
Bőr
Bizony, bizony az immunrendszerünk fontos szereplője a bőrünk is, amely elsődleges védővonalként működik. Egy rendkívül hasznos védőgát, amely képes megakadályozni a baktériumok bejutását a szervezetünkbe. Többek között különböző olajokat termel és képes immunsejteket felszabadítani.
Nyálkahártya
Az immunrendszer részét képezi a nyálkahártya is, amely az üreges szerveket bélelő védőréteg. Általában sikamlós nedvvel van bevonva, nevét is innen kapta. Felépítése tekintetében nagyon hasonlít a bőrhöz, azzal a különbséggel, hogy vékonyabb és felszínét nem borítja szaruréteg. Fő funkciója a különböző szervek szervfalainak elszigetelése a szerv üregrendszerétől, így biztosítva a védelmüket.
Mik lehetnek a gyenge immunrendszer tünetei?
Ez az egyik legfontosabb kérdés, ami az embereket foglalkoztatja. Honnan tudhatjuk, hogy immunrendszerünk megfelelően működik? A legyengült immunrendszer általános tünetei között említhető az állandó fáradtság, a megmagyarázhatatlan eredetű láz vagy fogyás, rendszeres izomfájdalmak, hajhullás, bőr felületén jelentkező gyulladásos állapotok vagy a nyirokcsomók duzzanata a nyakban, hónaljban vagy az ágyékban.
Milyen állapotok befolyásolhatják immunrendszerünket?
Az immunrendszerünk normál működését több egészségügyi állapot is megzavarhatja.
Allergia
Az allergia a szervezetünk reakciója egy olyan anyagra, amely általában ártalmatlan. A különböző allergiás reakciók azért jelentkeznek, mert az immunrendszerünk az említett ártalmatlan anyagokat túlreagálja, így okozva kellemetlen tüneteket.
Autoimmun betegségek
Az autoimmun állapotok esetében a testünk megtámadja tévedés a saját, egészséges sejtjeit. Számtalan autoimmun betegség létezik, attól függően, hogy az immunrendszerünk a testünk melyik részének egészséges sejtjeit támadja.
Elsődleges immunhiányos betegségek
Az elsődleges immunhiányos betegségek olyan rendellenességek összessége, amelyekben a szervezet immunrendszerének egy része hiányzik vagy nem működik megfelelően. Ezek az állapotok fogékonyabbá teszik az érintetteket a különböző fertőzésekre, autoimmun betegségekre vagy akár rákos állapotok kialakulására.
Fertőző betegségek
A fertőző betegségek akkor fordulnak elő, amikor a kórokozók bejutnak a szervezetünkbe, szaporodni kezdenek és egészségügyi károkat okoznak. Például a HIV egy jól ismert fertőző betegség, amely gyengíti az immunrendszert és súlyos betegségek kialakulásának kockázatát növelheti.
Rák
A rák bizonyos típusai, mint a leukémia vagy a limfóma gyengíthetik az immunrendszert. Ennek az az oka, hogy a rákos sejtek növekedhetnek a csontvelőben vagy máshonnan terjedhetnek. Végső soron ezek a kártékony sejtek megzavarják a fertőzések elleni küzdelmekhez szükséges vérsejtek normális működését.
Hogyan javítható az immunrendszer erősége?
Nyilvánvalóan Te sem szeretsz beteg lenni, ugye? Pontosan ezért lehet kiemelten fontos feladat, hogy odafigyelj immunrendszered állapotára és erősítésére. Ezek után merül fel a kérdés – vajon hogyan javítható immunrendszerünk hatékonysága? Ha szeretnéd természete módon javítani immunrendszered egészségét, úgy az alábbi életmódbeli változtatásokat tudjuk javasolni.
Étkezz egészségesen
Az egészséges étrend követése kulcsfontosságú nem csak általános, de immunrendszerünk egészségnek szempontjából is. Rendelkezésre álló kutatások alapján a különböző citrusfélék, zöld leveles zöldségek vagy a magvak fogyasztása mind-mind hozzájárulhatnak egészséged megőrzéséhez.
Őrizd meg egészséges testsúlyod
A legfrissebb tanulmányok szerint a nagyobb testtömeg-index gyengébb immunfunkciókat eredményez. Az elhízás már önmagában is veszélyes lehet, így mindenképpen javasoljuk, hogy próbálj odafigyelni egészséges testsúlyod megőrzésére.
Figyelj oda alvásaidra
A megfelelő minőségű és mennyiségű alvás nélkülözhetetlen a megfelelő immunrendszer működéshez. Amennyiben lehetséges, igyekezz minden nap 7-8 órát aludni, valamint próbálj minden nap ugyanabban az időpontban felkelni és lefeküdni. További jó tanács lehet még, hogy alvásaid előtt fél órával már bámulj semmilyen kijelzőt, se TV-t, se mobiltelefont.
Kerüld a dohányzást
A dohányzás az egyik legkárosabb szokás, ami bizonyítottan gyengítheti az immunrendszerünket. Amennyiben élsz ezzel a káros szenvedéllyel, úgy próbálj meg róla leszokni a lehető leghamarabb. A dohányzás többek között képes felemészteni testünk antioxidáns mennyiségét, így növelve a szabad gyökök által okozott károsodásokat, amelyekről jelenleg úgy gondolják a kutatóvilágban, hogy jelentős szerepet töltenek be a krónikus betegségek kialakításában.
Te odafigyelsz immunrendszered egészségére? Ha igen, hogyan gondoskodsz róla?