Mi az a hipokalcémia (kalciumhiányos betegség)?
A kalcium létfontosságú ásványi anyag az életünkben, nélkülözhetetlen több szempontból is szervezünk számára. A testünk a kalciumot használja erős fogazatunk és csontjaink kialakításához. Amikor a szervezetben nincs elegendő kalcium akkor az alábbi problémák léphetnek fel:
- csontritkulás
- kalciumhiányos betegség (hipokalcémia)
- szív és izom rendellenességek
Azoknál a gyerekeknél, akik nem pótolják megfelelően a kalciumot gyakran növekedési problémák léphetnek fel.
Mindenképpen érdemes pótolnia Önnek is a szükséges kalciummennyiséget ételekből és táplálékkiegészítőkből egyaránt.
Mi okozhat hipokalcémia-t (kalciumhiányos betegséget)?
Számtalan ember érintett lehet a betegségben és általában az alábbi tényezők tovább növelik a kialakulás kockázatát:
- rossz illetve kevés kalciumbevitel hosszú időn keresztül (szükséges kalcium mennyiség elmaradása gyerekkorban majd a serdülőkorban)
- gyógyszerek, amelyek csökkentik a kalcium felszívódását
- kalciumban gazdag ételek intolarenciája
- hormonális változások, ebben a kategóriában különösen a nők érintettek
- bizonyos genetikai tényezők
A megfelelő kalcium mennyiség bevitele minden korosztály számára kiemelkedően fontos. A gyerekek esetében a fiúk és lányok között nincs különbség a szükséges kalcium mennyiség bevitelét illetően. A középkorú nők számára azonban a kalcium fogyasztása még fontosabbá válik, mint a középkorú férfiak esetében köszönhetően a menopauzának.
A hipokalcémia (kalciumhiányos betegség) egy olyan hormonális, kalciumhiányos betegség ahol a betegek nem képesek megfelelő mellékpajzsmirigy hormon előállítására, így a vér kalciumszintjének szabályozása nem működik megfelelően.
Mik lehetnek a hipokalcémia (kalciumhiányos betegség) tünetei?
A korai kalciumhiányos betegség tünetmentes, azonban az állapot előre haladásával megjelennek a tünetek is. A tünetek az alábbiak lehetnek:
- zavarodottság, memóriavesztés
- izomgörcsök
- depresszió
- zsibbadás és bizsergés a kezekben, lábakban és arcon
- hallucinációk
- izomgörcsök
- gyenge és törékeny körmök
- a csontok törékenyebbé válnak
A kalcium fontos szerepek játszik a megfelelő neurológiai és izomösszehúzódási folyamatokban, így gyakran a betegek először nem is gondolnak kalcium hiányra az említett tüneteket megjelenésénél. Amennyiben Ön is tapasztalja az említett tüneteket valamelyikét mindenképpen érdemes kiegészíteni étrendjét kalciummal.
Hogyan diagnosztizálható a hipokalcémia (kalciumhiányos betegség)?
Mindenképpen keresse fel háziorvosát ha a korábban említett tünetek valamelyikét tapasztalja tartósan. Orvosa valószínűleg első körben kortörténetet fog felállítani, volt e már családjában korábban hasonló probléma, mennyire jellemző a kalcium hiányos állapot a családtagok esetében. Ezután orvosa vérvételre küldheti, ahol megnézik vérének kalcium szintjét. A normális kalcium szint 8.8 és 10.4 mg / dl, így amennyiben az Ön értéke a minimum érték alatt található, akkor nagy valószínűséggel kalciumhiány okozza a tüneteket.
Hogyan kezelhető a hipokalcémia (kalciumhiányos betegség)?
A kalciumhiányos betegség viszonylag egyszerűen kezelhető, csupán több kalciumot kell hozzáadnia étrendjéhez. Fontos megjegyezni, hogy mindenképpen konzultájon orvosával kalcium vásárlás előtt, a túlzott kalcium bevitel szintén problémákat okozhat például növelheti a vesekő kialakulásának a kockázatát.
A kalciumnak több formája és fajtája is elérhető, van amelyik könnyebben felszívódik és nem okoz gyomorbántalmakat, ez igazán hasznos lehet azoknak a betegnek, akik érzékenyebb gyomorral rendelkeznek.
Hogyan előzhető meg a hipokalcémia (kalciumhiányos betegség) kialakulása?
A betegség megelőzésében az alábbi tényezők sokat segíthetnek.
Figyeljen a megfelelő kalcium bevitelre
Életstílusának és igényeinek megfelelően minden korszakban érdemes kalciumot fogyasztania. Természetesen nem szükséges kalcium táplálékkiegészítők fogyasztása, de a legtöbb ember számára ez a legkényelmesebb megoldás. A napi kalcium bevitelt elérheti akár szilárd ételek fogyasztásával is.
Az alábbi ételek mindegyik igen gazdag kalciumban:
- tofu
- szardínia
- fehér bab
- brokkoli
- fehér kenyér
- füge
- lazac
Fogyasszon D vitamint
A megfelelő mennyiségű D-vitamin tökéletes társa lehet a kalciumnak, mivel segíti annak vérben történő felszívódását. A megfelelő mennyiségű D-vitamin meghatározásáról mindenképpen egyeztessen először háziorvosával. Az alábbi listában megtalál néhány ételt, amelyek természetes módon gazdagok D-vitaminban:
- zsíros halak mint például lazac és tonhal
- tejfélék
- tojás
- gombafélék
Törekedjen a mozgásszegény életmód elkerülésére!
A megfelelő kalciumszint fenntartása érdekében az alábbi életmód változtatások nagyon sokat segíthetnek:
- próbáljon magasságához tartozóan egészséges testsúlyt fenntartani (BMI kalkulátorunk segíthet az induló állapot felmérésében)
- törekedjen a rendszeres, heti több alkalommal történő testmozgásra. Naponta csupán 30 perc séta is óriási pozitív előrelépést eredményezhet egészségügyi állapotában.
- szokjon le a dohányzásról és a rendszeres alkoholfogyasztásról