Mi a herpes simplex?
A herpesz közvetlen kiváltója a herpes simplex vírus, más néven HSV, egy vírusfertőzés, amely nemi szervi és ajakherpeszt okoz.
Sokan tünetmentes HSV-vel élnek, ami azt jelenti, hogy a vírust anélkül hordozzák, hogy valaha is kitörne vagy aktív herpeszes epizódjuk lenne.
Másoknál időnként apró, folyadékkal teli hólyagok vagy sebek jelentkezhetnek. Ezek a hólyagok leggyakrabban a nemi szerveken vagy a szájban és az ajkakon jelennek meg, de megjelenhetnek a kezeken vagy az ujjakon és a test más részein is.
A HSV szexuális úton terjedhet, de a vírus más módon is átvihető. A herpesz körül sok a megbélyegzés, de a vírus valójában nagyon gyakori – és nincs mit szégyellni rajta.
Az Egészségügyi Világszervezet becslései szerint:
- 2016-ban a világ 50 év alatti lakosságának mintegy 67 százaléka szenvedett orális vagy genitális HSV-1 vírusban.
- 2016-ban a 15 és 49 év közötti emberek mintegy 13 százalékának volt HSV-2 vírusa.
Más kutatások szerint a felnőttek több mint 90 százalékának van HSV-1 antitestje, mire elérik az 50-es éveiket.
A szakértők még nem találták meg a herpesz gyógymódját, de a vírusellenes szerek és az otthoni gyógymódok segíthetnek enyhíteni a tünetek súlyosságát. A vírusellenes gyógyszerek kevesebb herpeszes epizódot is eredményezhetnek.
Olvasson tovább, hogy többet megtudjon a HSV-1 és a HSV-2 közötti különbségről, valamint a legfontosabb tünetekről, a diagnózisról és a kezelésről.
HSV-1
A HSV-1 vagy szájüregi herpesz a herpeszes sebbel, nyállal vagy más testváladékkal való közvetlen érintkezés útján terjedhet vagy fertőződhet meg egy epizód során. Ha Önben megtalálható a vírus, valaki a fertőzés helyével való közvetlen érintkezés révén is megfertőződhet.
Példák a közvetlen kapcsolatfelvételre:
- csókolózás
- orális szex
- egyéb bőrrel való érintkezés
Más szóval, ha megérinti partnere ajakherpeszét, majd nem sokkal később megérinti saját arcát vagy nemi szervét, akkor elkaphatja a vírust. Sok gyermek azután kapja el a vírust, hogy egy herpeszes felnőtt megcsókolja vagy az arcán megérinti.
A vírus elméletileg átvihető közös ajakápolóval, borotvával, ital- és evőeszközökkel, de ez meglehetősen ritka – a régebbi becslések szerint a vírus csak néhány órától néhány napig élhet a testen kívül.
A vírus legtöbbször a sebek érintkezésével vagy a fertőzés helyével való érintkezéssel terjed a vírusürítés során.
HSV-2
A HSV-1-hez hasonlóan a HSV-2-t, vagyis a genitális herpeszt is átviheti vagy megfertőzheti a herpeszes sebbel, nyállal vagy más testváladékkal való közvetlen érintkezés útján egy epizód során. A HSV-2 vírusürítés során is átvihető.
A közvetlen kapcsolatfelvétel magában foglalhatja:
- csókolózás
- orális szex
- szexuális játékok megosztása szexuális együttlét közben
- átható szex
- egyéb bőr a bőrel való érintekzés a fertőzés helyén
Ne feledje: Bár sokan a HSV-1-et szájüregi herpesznek, a HSV-2-t pedig nemi szervi herpesznek tartják, a vírus mindkét típusa okozhat szájüregi vagy nemi szervi epizódokat.
Ki az, aki ki van téve a herpesz fertőzések kialakulásának kockázatának
Bárki megfertőződhet a HSV-vel, életkortól függetlenül. Ha HSV-vel érintkezik, akkor valószínűleg elkapja a vírust.
Ne feledje, a HSV nagyon gyakori. De mivel gyakran tünetmentes, sok vírussal élő embernek soha nem jelentkezik epizódja, vagy nem veszi észre, hogy elkapta a HSV-t.
Nagyobb eséllyel kaphatja el a vírust, ha:
- van olyan szexuális partnere, aki HSV-vel él
- nők esetében nagybb eséllyel elkpaható
- immunhiányosak
Egyes régebbi kutatások szerint a HSV-1 antitestek némi védelmet nyújthatnak az AFAB-osok számára a HSV-2 fertőzéssel szemben. Mégis, sokan, akik a vírus egyik típusával élnek, később a másik típussal is megfertőződnek. A vírusnak ugyanazt a típusát azonban nem fogja újra elkapni, mivel a vírus szunnyadó állapotban marad a szervezetben, ha egyszer már elkapta.
Kicsit nagyobb eséllyel fertőződhet meg a genitális HSV-vel, ha óvszer vagy más gátló módszer használata nélkül él nemi életet. Ne feledje azonban, hogy az óvszer és más gátló módszerek nem mindig fedik le a fertőzés helyét, mivel a sebek megjelenhetnek a fenéken vagy a comb belső részén is.
Átvihető-e a vírus a szülés során?
Egy 2021-es kutatás szerint az Egyesült Államokban született 1000 csecsemőből körülbelül 1-ben alakul ki újszülöttkori HSV.
Ha Ön a terhesség előtt kapta el a genitális HSV-t, és visszatérő fertőzése van, akkor nem valószínű, hogy a szülés során átadja a vírust a gyermekének. Ha azonban a terhesség alatt, különösen a terhesség végén kapta el a vírust, ez a kockázat megnő.
Mivel a vírus súlyos szövődményeket okozhat, beleértve a koraszülést is, fontos, hogy tájékoztassa a kezelőorvosát, ha úgy gondolja, hogy HSV-vel fertőzött lehet.
A herpesz tünetei
A HSV nem mindig okoz tüneteket.
Az Ön által észlelt tünetek és azok súlyossága általában attól függ, hogy elsődleges vagy visszatérő fertőzésről van-e szó.
Elsődleges HSV tünetek
Az elsődleges herpesz epizódok gyakran influenzaszerű tünetekkel járnak, mint például:
Az elsődleges fertőzés vagy az első epizód tünetei általában a vírusnak való kitettség után néhány naptól néhány hétig figyelhető meg.
- láz
- duzzadt nyirokcsomók
- testfájdalmak és -fájdalmak, beleértve a fejfájást is
- szokatlan fáradtság vagy kimerültség
- étvágytalanság
- nyilalló fájdalom a fertőzés helyén
A fertőzés helyén bizsergést, égést vagy viszketést észlelhet, mielőtt apró, fájdalmas hólyagok jelennek meg. Lehet egy hólyag vagy egy kis csomó. Ezek a hólyagok végül kipukkadnak és elkéregtelenednek, mielőtt elkezdenének gyógyulni.
Az elsődleges herpesz fertőzés során kialakuló hólyagok teljes gyógyulása akár 6 hétig is eltarthat. Ezek a hólyagok még mindig továbbadhatják a vírust, amíg teljesen be nem gyógyulnak.
A sebek gyakran viszketnek, és a nemi szervi sebek fájdalmat okozhatnak vizelés közben.
Visszatérő HSV tünetek
Néhány HSV-vel élő embernek csak egy-egy epizódja van, míg másoknak több havonta vagy havonta vannak alkalmi epizódjai.
Mivel a szervezet elkezd antitesteket termelni a vírus ellen, a visszatérő epizódok idővel gyakran ritkábbak lesznek. Ezek általában kevésbé súlyos tünetekkel is járnak, amelyek gyorsabban javulnak:
- A visszatérő epizódok során megjelenő hólyagok nem több héten, hanem néhány napon belül teljesen begyógyulhatnak.
- A hólyagok kevésbé észrevehetőek vagy fájdalmasak lehetnek az ismétlődő epizódok során.
Ha már volt néhány epizódja, akkor a fertőzés helyén kezdheti észrevenni a korai jeleket. Ezek a jelek, amelyek általában néhány órával vagy nappal a hólyagok megjelenése előtt jelentkeznek, a következők lehetnek:
- fájdalom
- viszketés
- égő
- bizsergés
A vírusellenes gyógyszerek szedése, amint észleli a tüneteket, segíthet megelőzni vagy lerövidíteni az epizódot – erről bővebben olvashatt lentebb.
A tünetek helytől függően eltérőek?
Valószínűleg hasonló hólyagokat és prodromális tüneteket fog észlelni, függetlenül attól, hogy milyen típusú a vírus, vagy hol jelenik meg. A HSV két különböző típusa hasonló DNS-t használ.
Az egyetlen jelentős különbség természetesen az, hogy hol jelentkeznek a tünetek:
- Ha a HSV a nemi szerveket érinti, előfordulhat, hogy vizelés közben fájdalmat vagy égő érzést észlel.
- Ha a HSV a száját érinti, előfordulhat, hogy nehezen eszik fűszeres vagy savas ételeket, amíg nyílt sebek vannak.
Kisebb különbség van abban is, hogy a szájüregi hólyagok hol jelennek meg, attól függően, hogy elsődlegesek vagy visszatérőek. Az első epizód során hólyagok jelenhetnek meg a száján és az ajkain, de a későbbi epizódok során nagyobb valószínűséggel jelennek meg az ajka határán.
Hogyan diagnosztizálják a herpes simplexet?
Bizonyos esetekben az orvos vagy a klinikus a hólyagok vizsgálatával diagnosztizálhatja a HSV-t. Más tünetekre is rákérdezhetnek, beleértve az influenzaszerű tüneteket és a korai jeleket, mint például a bizsergést vagy égést.
Valószínűleg tenyésztést kérnek a diagnózis megerősítésére. A tenyésztés során a sebből kenetet vesznek, és azt elküldik egy laboratóriumba vizsgálatra.
Ha úgy gondolja, hogy érintkezett a HSV-vel, de nincsenek tünetei, egy vérvizsgálattal megállapítható, hogy rendelkezik-e HSV-antitestekkel. Csak tudnia kell, hogy a vérvizsgálat nem mutathatja ki pontosan a HSV-t 12 hétig.
Az általános STI-szűrések jellemzően nem tartalmaznak HSV-vizsgálatot, ezért kérdezze meg orvosát vagy klinikusát a HSV-vizsgálat elvégzéséről, ha úgy gondolja, hogy Önnél lehet a vírus.
Ön is tesztelheti magát HSV-antitestekre egy otthoni tesztkészlettel.
Hogyan kezelik a herpes simplexet?
A szakértők még nem találták meg a herpesz gyógymódját. De a különböző kezelések segíthetnek a tünetek enyhítésében.
A HSV kezelése a következőket foglalja magában.
Gyógyszeres kezelés
A hólyagok általában maguktól, orvosi kezelés nélkül is javulnak. Ha azonban súlyos vagy gyakori kitöréseket tapasztal, az orvos vagy a klinikus felírhat vírusellenes gyógyszereket. A vírusellenes szerek segíthetnek csökkenteni a megtapasztalt epizódok számát és enyhíteni a tünetek súlyosságát.
Az opciók közé tartoznak:
- acyclovir
- famciclovir
- valacyclovir
- foszkarnet vagy cidofovir más gyógyszereknek ellenálló HSV-fertőzések esetén
A vírusellenes gyógyszerek is segíthetnek csökkenteni a vírus átvitelének esélyét egy epizód alatt, vagy ha tünetmentes állapotban van a vírus.
Megjegyzés: Nincs bizonyíték arra, hogy a vírusellenes szerek szedése csökkentené a vírusfertőzés esélyét, ha Ön nem rendelkezik HSV-vel.
Ezek a gyógyszerek általában tabletták és krémek formájában kerülnek forgalomba. Orvosa vagy klinikusa a súlyos tünetek kezelésére gyógyszeres injekciót is javasolhat.
Otthoni gyógymódok
Rengeteg otthoni jogorvoslat segíthet enyhíteni a herpeszes hólyagokkal járó fájdalmat és kellemetlenséget.
Az enyhülés érdekében próbálja meg a következőket alkalmazni a sebeken:
- meleg vagy hideg borogatás
- szódabikarbónából vagy kukoricakeményítőből és vízből készült paszta.
- zúzott fokhagyma és olívaolaj keveréke
- aloe vera
- teafa-, eukaliptusz- vagy borsmentaolaj(először mindig hígítsuk fel átvivőolajjal).
Egyes kutatások szerint a napi lizin-kiegészítő szedése szintén segíthet a herpeszes epizódok megelőzésében. Az adagolásra vonatkozó becslések eltérőek, de úgy tűnik, hogy a napi 1-3 gramm lizin szedése jótékony hatással van a tünetek kezelésére és a visszatérő epizódok csökkentésére.
Lehetséges komplikációk herpesz esetében
A HSV vírus az idegsejtekben maradandóan megmarad. Többnyire szunnyadó állapotban marad, de időről időre reaktiválódhat, és tüneteket okozhat.
Egyeseknél bizonyos kiváltó okok vezethetnek epizódhoz, például:
- stressz
- menstruációs időszakok
- láz vagy betegség
- napozás vagy leégés
Míg sok HSV-vel élő embernek csak egy elsődleges epizódja van, vagy egyáltalán nincs, másoknál néhány havonta jelentkeznek a tünetek. A HSV-vel való együttélés első évében több epizód is előfordulhat, de a gyakoriság idővel általában csökken.
Az esetek nagy részében a HSV nem ad komolyabb okot aggodalomra, és a tünetek orvosi kezelés nélkül is javulnak.
A vírus azonban bizonyos embercsoportoknál szövődményeket okozhat, többek között:
- újszülöttek
- immunhiányos emberek
- krónikus egészségi állapotú emberek, például rákos vagy HIV-fertőzöttek.
Az is lehetséges, hogy a szemen herpesz alakul ki. Ez a herpeszkeratitis néven ismert állapot akkor alakulhat ki, ha megérint egy herpeszes sebet, majd hozzáér a szeméhez.
A herpeszkeratitis tünetei a következők:
- szemfájdalom és bőrpír
- váladékozás vagy túlzott könnyezés a szemben
- homályos látás
- fényérzékenység
- szemcsés érzés a szemben
Ha HSV-vel él, és ezeket a tüneteket észleli, forduljon minél hamarabb orvoshoz vagy szemészhez. Az azonnali kezelés segíthet megelőzni a szövődményeket, beleértve a szaruhártya hegesedését és a látásvesztést.
Az mindennapi élet herpesz fertőzéssel
Általában a HSV nem tekinthető súlyos egészségügyi problémának, bár ez egy élethosszig tartó állapot.
A herpeszes hólyagok fájdalmat és kellemetlenséget okozhatnak, de az otthoni gyógymódok segíthetnek enyhíteni ezeket a tüneteket, és segíthetnek a sebek gyorsabb gyógyulásában.
A vírusellenes gyógyszerek csökkenthetik a visszatérő epizódok előfordulásának esélyét, és csökkenthetik a vírus másokra való átvitelének kockázatát.
Bár a HSV nem gyógyítható, a vírussal élők közül sokan évekig nem kapnak epizódot. Más szóval, a vírus nem befolyásolja annyira a mindennapi életet.
Mindezek ellenére elengedhetetlen, hogy a szexuális partnerekkel beszélgessenek a HSV-ről, mielőtt bármilyen szexuális tevékenységre sor kerülne.
Néhány megelőző lépés is segíthet csökkenteni a HSV átvitelének esélyét:
- Kerülje a borotva vagy fogkefe közös használatát.
- Ha orális HSV-vel él, kerülje az orális szexet és a csókolózást a korai tünetek észlelésétől kezdve a sebek teljes gyógyulásáig.
- Ha genitális HSV-vel él, kerülje a bőr és a nemi szervek közötti érintkezést a korai tünetek észlelésétől a sebek teljes gyógyulásáig.
- Alaposan mosson kezet, miután megérintette a sebeket, vagy gyógyszerrel kezelte őket.
- Alkalmazzon gyógyszert vattapamacsokkal, hogy csökkentse a sebekkel való érintkezését.