A gyomorszáj görcs egyik legjellemzőbb tünete a hirtelen fellépő erős fájdalom a hasizomban. Ezek a görcsök kényelmetlen érzetet okoznak, és akárkinél előfordulhatnak. Szerencsére a legtöbb esetben nem beszélhetünk súlyos állapotról, így az érintett nem szorul orvosi ellátásra.
Azonban, ha gyakran tapasztalja a gyomorszáj görcs tüneteit, ha a görcsök erőteljesen jelentkeznek vagy egy napnál tovább tartanak, érdemes orvoshoz fordulni, mivel súlyosabb egészségügyi probléma jele is lehet.
A gyomorszáj görcs gyakori okai a következők:
Ételmérgezés
Ételmérgezés során a szervezet bizonyos baktériumokkal szennyezett étel elfogyasztásának hatására alakul ki. Ennek az egyik legfőbb tünete a gyomorgörcs. A gyomorgörcs mellett viszont még az alábbi tüneteket is tapasztalhatja:
- Gyomorrontás
- Hányinger
- Hányás
- Hasmenés
- Láz
Az idősebb felnőttek, az 5 évnél fiatalabb gyermekek, a terhes nők és a legyengült immunrendszerű emberek nagyobb valószínűséggel kapnak ételmérgezést. Viszont egy egészséges szervezet orvosi ellátás nélkül is jobban lesz.
A legfontosabb ételmérgezés során, hogy az érintett pihenjen és kerülje azt az ételt, amitől megbetegedhetett.
A kiszáradás elkerülése érdekében fogyasszon megfelelő mennyiségű folyadékot, főleg, ha hányás és hasmenés is jelentkezik. Mindenképp forduljon orvoshoz, hogy a következőket tapasztalja:
- Véres széklet
- Magas láz
- Folyamatos hányás, ami kiszáradáshoz vezethet
- A kiszáradás jelei (kevesebb pisilés, szédülés, száj- és torokszárazság)
- Hasmenés, amely több napig tart
6 hónaposnál fiatalabb gyermekek és idős felnőttek esetében mindenképp forduljon orvoshoz, ha csak hasmenést tapasztal.
Gyomorvírus
Sokan gyomorinfluenzaként is ismerik, ám a gyomorvírust nem az influenzavírus okozza. Különböző típusú gyomorvírusok léteznek.
A gyomorvírus és az ételmérgezés tünetei nagyon hasonlók: a gyomorvírus is okozhat gyomorszáj görcsöket. Mivel a betegség fertőző, így könnyen lehet, hogy egy szintén érintett betegtől kapta el a betegséget. Emellett a nem biztonságos helyről származó ételek vagy víz fogyasztásával is nőhet a kockázat.
A gyomorvírus tünetei az alábbiak lehetnek:
- Vizes hasmenés
- Gyomorfájdalom
- Hányás
- Izomfájdalmak
- Fejfájás
- Hőemelkedés
Jelenleg a gyomorvírusra nincs kimondottan orvosi kezelés, azonban az otthoni kezelési módszerekkel elkerülheti a kiszáradást és támogathatja a jobb közérzetet.
A betegnek kerülnie kell a szilárd ételeket. Ehelyett inkább a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre kell ügyelni: fogyasszon vizet, tiszta húslevest vagy koffeinmentes sportitalokat.
Figyeljen arra, hogy könnyű ételeket fogyasszon, amelyek nem terhelik a gyomrot:
- Kekszek
- Pirítós
- Banán
- Rizs
- Csirke
Figyelje, hogyan reagál szervezete az említett ételekre, és ha ismét rosszul érzi magát, hagyja abba ezen ételek fogyasztását.
A legtöbb gyomorvírussal fertőzött ember néhány napon belül javulást tapasztal.
Ételallergia
Ételallergia során a szervezet immunrendszere megvédi magát egy olyan élelmiszerrel szemben, amelyet károsnak vél.
A leggyakoribb ételallergiák a fehérjékkel szemben a következők:
- Kagylófélék
- Diófélék
- Hal
- Tojás
- Tej
- Földimogyoró
Ha Ön allergiás bármilyen ételre, kerülje azokat. Az anafilaxiás sokk egy súlyos allergiás reakció, amely akár életveszélyes is lehet, ha nem kezelik időben: hirtelen vérnyomásesést, nyelési nehézséget és légszomjat okozhat.
Ételintolerancia
A jelenség akkor áll fenn, ha egy bizonyos étel irritálja az emésztőrendszert, vagy a szervezetnek nehézségei akadnak annak lebontásával. A leggyakoribb ételintoleranciát a laktóz okozza, amely a tejben és más tejtermékekben található cukor. Azonban tüneteket csak akkor tapasztalhat, ha nagy mennyiségben vagy gyakran fogyaszt az említett ételekből.
Savlekötő segítségével az ételintolerancia tünetei (gyomorégés vagy gyomorfájás) könnyedén kezelhető.
Mikor érdemes orvossal konzultálni?
Enyhe hasi fájdalom esetén nem indokolt az orvosi konzultáció, mivel a probléma valószínűleg magától elmúlik. Előfordulhat, hogy csupán gázképződés vagy puffadás miatt tapasztal görcsöket.
Bizonyos esetekben azonban indokolt az orvosi vizsgálat. Mindenképp hívjon orvost, ha a hasi fájdalma súlyos, és traumával, nyomással vagy mellkasi fájdalommal jár, valamint ha a fájdalom olyan erős, hogy nem tud nyugodtan ülni, vagy ha az alábbiak bármelyike fennáll:
- véres széklet
- magas láz
- vérhányás
- tartós hányinger vagy hányás
- a bőr vagy a szemek besárgulása
- a has duzzanata vagy súlyos érzékenysége
- nehézlégzés
Kérjen időpontot kezelőorvosához, ha az alábbi tünetek bármelyikét tapasztalja:
- 24 óránál tovább tartó hasi fájdalom
- elhúzódó székrekedés
- hányás
- égő érzés vizelés közben
- láz
- étvágytalanság
- megmagyarázhatatlan fogyás
A diagnózis
A gyomorszáj görcs a különféle orvosi tesztekkel, valamint az orvosával folytatott őszinte beszélgetéssel diagnosztizálható. Elsősorban a fizikai vizsgálatra kerül sor: a has különböző területeinek finom nyomásával ellenőrizhető a has érzékenysége vagy a duzzanata.
A következő kérdések megválaszolása is kulcsfontosságú lehet a vizsgálat során:
- Pontosan hol érzi a fájdalmat?
- A fájdalom mindig ezen az egy helyen volt, vagy máshol is tapasztalta?
- Mennyire erős a fájdalom?
- Állandó a fájdalom, vagy hullámokban jelentkezik?
- A fájdalom olyan erős, hogy zavarja a mindennapi életét?
- Mit csinált, amikor elkezdődött a fájdalom?
- Van olyan napszak, amikor a fájdalom rosszabbodik?
- Mikor volt az utolsó székletürítése?
- Rendszeres a székletürítése?
- Észrevett-e bármilyen változást a vizeletében?
- Az utóbbi időben jelentősen változtatott az étrendjén?
Nők esetében természetesen a menstruációra vonatkozó kérdések is felmerülhetnek.
Képalkotó tesztek segítségével a hasi szervek, szövetek és egyéb struktúrák részletes megtekintése is lehetséges. Ezek a vizsgálatok lehetnek: MRI-vizsgálatok, ultrahang-vizsgálatok és a röntgen. A vizsgálat során a daganatok, törések, szakadások és gyulladások diagnosztizálhatók.
Az egyéb tesztek közé sorolható:
- kolonoszkópia: a vastagbél és a belek belsejének vizsgálata
- endoszkópia: a nyelőcső és a gyomor gyulladásának és rendellenességeinek kimutatására alkalmas
- felső GI: egy speciális röntgenvizsgálat kontrasztanyag használatával, a növekedések, fekélyek, gyulladások, elzáródások és egyéb rendellenességek jelenlétének ellenőrzésére a gyomorban.
Emellett vér-, vizelet- és székletmintát is lehet vizsgálni a bakteriális, vírusos és parazita fertőzések kimutatása céljából.