A scoliosis, vagy más néven gerincferdülés a gerinc kóros görbületét jelenti. Az ember gerincének normál alakja magában foglalja a váll tetején lévő görbét és az alsó rész görbét. Ha a gerince oldalról görbe vagy „S” vagy „C” alakú, akkor beszélhetünk gerincferdülésről. Az esetek kb. 80%-ának nincs azonosítható oka, azonban az állapotot gyakran diagnosztizálják a gyermekek életének első hét évében. Mik lehetnek a gyakori okai?
- születési rendellenességek
- neurológiai rendellenességek
- genetikai állapotok
A gerincferdülés típusai
A scoliosis legmeghatározóbb kategóriája az idiopathiás scoliosis, amely kifejezés olyan esetekre vonatkozik, amelyeknek nincs határozott oka. Ez az állapot korcsoportok szerint bontható:
- Csecsemő: 0-3 év
- Fiatalkor: 4-10 év
- Serdülőkor: 11-18 év
- Felnőtt: 18 év felett
Ezek közül a serdülőkori idiopathiás gerincferdülés a leggyakoribb.
Az orvosok a gerincferdüléses esetek kb. 20% -át tudják beazonosítani. Ezek különféle típusú gerincferdülésből állnak, ideértve a következőket:
- veleszületett, amelyben a gerinc deformációk nyilvánvalóak a születéskor
- neurológiai, amikor az idegi rendellenességek a gerinc izmait érintik
A scoliosist strukturális vagy nem strukturális kategóriába is sorolhatjuk. A strukturális gerincferdülés során a gerinc görbét betegség, sérülés vagy születési rendellenesség okozza, és állandó. A nem szerkezeti gerincferdülés rögzíthető átmeneti görbéket ír le.
A gerincferdülés tünetei
A tünetek a scoliosis mértékétől függően változnak. A gyakori tünetek közé az alábbiak sorolhatók:
- az egyik lapocka magasabban helyezkedik el, mint a másik
- az egyik lapocka jobban kilóg, mint a másik
- egyenetlen csípő
- egyenetlen gerinc
- légzési problémák, mivel a mellkasban csökkent a tüdő terjedelme
- hátfájás
Hogyan történik a diagnosztizálás?
A gerinc fizikai vizsgálata az első lépés, amely segít az állapot meghatározásában. Orvosa néhány képalkotó tesztet is kérhet, hogy minél alaposabban lássa a gerinc strukturális elváltozásait.
Fizikai vizsgálat
Miközben karjai a test mellett helyezkednek el, orvosa ellenőrzi gerince állapotát. Megnézi a gerinc görbületét, valamint azt, hogy a vállai és a derék területe szimmetrikus-e.
Ezután az előre hajlás segítségével, az orvos megvizsgálja a felső és alsó hátsó görbéket.
Képalkotó vizsgálatok
- Röntgen: A teszt során kis mennyiségű sugárzást használnak a gerincről való kép létrehozására.
- MRI vizsgálat: Ez a teszt rádió- és mágneses hullámokat használ fel, hogy részletes képet kapjon a csontokról és az azokat körülvevő szövetekről.
- CT-vizsgálat: A teszt során a röntgenfelvételeket különféle szögekből veszik fel, hogy 3D-s képet kapjanak a testről.
- Csontszkennelés: Ez a teszt a vérébe injektált radioaktív oldatot detektál, amely a megnövekedett keringés területeire koncentrálódik, rávilágítva a gerinc rendellenességeire.
Kezelési javaslatok gerincferdülés esetén
A kezelés számos tényezőtől függhet, főként a gerinc görbületének mértékétől. A kezelés előtt a szakorvos figyelembe veszi többek között:
- az életkort
- a testi növekedés valószínűségét
- a görbület mennyiségét és típusát
- a gerincferdülés típusát
Az elsődleges kezelési lehetőségek között szerepel a merevítés és a műtét.
Merevítés
A gerincferdülésben szenvedő betegeknek szükségük lehet merevítő használatára, ha a szervezet még növekedőfélben van, illetve, ha a görbület meghaladja a 25-40 fokot. Ez nem fogja egyenesíteni a gerincet, azonban megakadályozhatja a görbület növekedését. Ez a kezelési módszer hatékonyabb azokban az esetekben, amelyeket még a betegség korai állapotában észlelnek.
A merevítőt napi 16-23 órán keresztül kell viselni. Az eszköz hatékonysága nő azzal, hogy hány órát volt viselve naponta. Az orvosok általában azt javasolják gyermekek esetében, hogy serdülőkoruk eléréséig viseljék a merevítőt, ha már a növekedés állapota nem áll fenn.
A merevítő két fő típusa:
Alsó alátét: Műanyagból készül és a testhez közel illeszkedik, így gyakorlatilag láthatatlan. A gerinc alsó görbéinek kezelésére szolgál, és a test alsó része köré illeszkedik.
Milwaukee: Ez a fajta merevítő a nyaktól indul, és a teljes törzset lefedik, a lábak és a karok kivételével.
Műtét
A műtétet általában 40 foknál nagyobb görbékkel rendelkező betegek számára ajánlott. Amennyiben a mindennapi életet káros és nagy mértékben befolyásoló gerincferdülésről beszélünk, mindenképp egyeztessen orvosával a lehetséges kezelésekről.
A gerincfúzió eljárásban az orvos összeolvasztja a csigolyákat. A rudak segítségével a gerinc egyenes helyzetben marad, a csavarok pedig a helyükön tartják azt. Végül a csont graft és a csigolyák egyetlen csontba egyesülnek. A rudakat a gyermekek növekedésével beállíthatják.
A műtét kockázata a következők lehetnek:
- túlzott vérzés
- gyógyulási folyamat elmaradása
- fertőzés
- fájdalom
- idegkárosodás
Összességében…
A scoliosis hosszú távú kilátása attól függ, hogy milyen súlyos a görbület. Enyhe és közepes mértékű esetekben az állapot nem zavarja a mindennapi tevékenységeket és funkciókat. Azonban a súlyos gerincferdülés fizikai korlátokat is okozhatnak.
Mindenképp érdemes szakorvossal egyeztetni az esetleges kezelési lehetőségekről.