Az epesav diéta egyre nagyobb figyelmet kapott az elmúlt években. Epesav-felszívódási zavar akkor fordul elő, amikor a belek nem tudják megfelelően felszívni az epesavat. Ez extra epesavakat eredményez a belekben, amely hasmenést okozhat. Ilyen esetben merülhet fel az epesav diéta, mivel az étrend megváltoztatásával a hasmenés csökkenthető.
Az epe egy természetes folyadék, amelyet a szervezet a májban termel. Megléte szükséges a megfelelő emésztéshez. Az epe savakat, fehérjéket, sókat és egyéb termékeket tartalmaz. A közös epevezeték a májból az epehólyagba viszi ezeket, ahol étkezésig tárolódik. Étkezés során az epehólyag összehúzódik, és ezt az epét a gyomrába engedi.
Amint az epe a gyomorba és a vékonybélbe kerül az epében lévő savak segítenek lebontani a táplálékot és a tápanyagokat, hogy a szervezet hatékonyan szívja fel azokat. A vastagbélben az epesavak visszaszívódnak a véráramba, hogy a szervezet újra felhasználja.
Amikor az epesav nem szívódik fel rendesen, epesav-felszívódási zavart okozhat. Akkor tapasztalhat az érintett hasmenést, ha a vastagbélben túl sok epesav marad.
Az epesav-felszívódási zavar tünetei
A legfőbb és legegyértelműbb tünete a felszívódási zavarnak a hasmenés. A vastagbélben lévő epesavból származó só és víz megakadályozza a széklet megfelelő képződését. Ez hasmenéshez vezet, amely mindennap vagy csak alkalmanként fordulhat elő.
Azonban súlyosabb esetekben a hasmenés olyan sürgető lehet, hogy a lehető leghamarabb szükséges a mellékhelyiség használata. Ez a mindennapi életet jelentős mértékben befolyásolhatja.
Mi okozza?
Számos esetben nem találtak magyarázatot arra, hogy a vastagbél miért nem szívja fel teljesen az epesavat.
A felszívódási zavart általában egy mögöttes állapot okozza, például az irritábilis bélszindrómában és hasmenésben szenvedők körülbelül egyharmadánál alakul ki az említett állapot.
A másodlagos epesav-felszívódási zavarhoz kapcsolódó egyéb feltételek a következők:
- Crohn-betegség
- vékonybél betegségek
- hasnyálmirigy betegségek
- vékonybél baktériumok túlszaporodása
Némely gyógyszerek mellékhatásai szintén hozzájárulhatnak az állapot kialakulásához.
Hogyan kezelhető?
Az epesav-felszívódási zavar kezelhető gyógyszerekkel, valamint étrendbeli változtatásokkal. Erre remek példa az epesav diéta, azonban a gyógyszeres kezelést sem szabad elhanyagolni, hiszen a kettő kombinációjával lehet elérni a legjobb eredményeket.
A másodlagos epesav-felszívódási zavar esetében az alapbetegség kezelése is megszüntetheti a kényelmetlen tüneteket.
Gyógyszeres kezelés
A kezelésre használt fő gyógyszer az epesavkötő. Az emésztőrendszerben az epesavakhoz kötődik, ami csökkenti azok hatását a vastagbélre.
Ezek a típusú gyógyszerek az egyik leghatékonyabbak a felszívódási zavar kezelésében.
Epesav diéta
Az étrendbeli változtatások segíthetnek csökkenteni a hasmenéseket. Az epe szükséges a zsírok emésztéséhez, ennek következtében a szervezetének több epe- és epesavat kell felszabadítania, ha sok zsírt tartalmazó ételt fogyaszt.
Az alacsony zsírtartalmú diéta csökkentheti a szervezete által termelt epesav mennyiségét, ezáltal a vastagbélbe is kevesebb jut belőle. Ha a vastagbélben alacsonyabb az epesavszint, kevesebb az esély, hogy hasmenés alakul ki.
A zsírbevitel csökkentése érdekében az alábbi ételek kerülése javasolt:
- vaj és margarin
- majonéz
- sült vagy rántott ételek
- pékáruk, például croissant, sütemények és péksütemények
- húsok, virsli, kolbász, szalonna vagy más feldolgozott húsok
- teljes zsírtartalmú tejtermékek, például tejszínhab vagy tejföl
Azonban arról sem érdemes megfeledkezni, hogy a szervezet számára elengedhetetlen, hogy valamennyi zsiradékot fogyasszunk. A fentebb említett élelmiszereket felválthatja az alábbiakkal:
- avokádó
- zsíros halak, például lazac és szardínia
- diófélék, beleértve a kesudiót és a mandulát
Habár ezek az ételek jótékony hatású zsiradékokat tartalmaznak, próbálja meg mérsékkel fogyasztani őket. Emellett nem árt egy szakember véleményét is meghallgatni, például egy dietetikus vagy táplálkozási tanácsadó sokat segíthet a megfelelő epesav diéta kialakításában.