A szervezet izzadással és vizeléssel rendszeresen veszít vizet. Ha nem pótolja ezt a vízveszteséget, akkor kiszárad és dehidratáció lép fel. A veszélyeztetett felnőttek közé tartoznak a sportolók, a hőségben dolgozók, az idősebbek és a krónikus betegségekben szenvedők.
A kiszáradás akkor következik be, amikor a szervezet több folyadékot veszít, mint amennyi bekerül. A kiszáradás gyakori okai a következők:
- túlzott izzadás
- hányás
- hasmenés
A Mayo Clinic azt javasolja, hogy a nők naponta 2,7 liter, a férfiak pedig 3,6 liter folyadék igyanak. A sokat utazóknak, a sportolóknak és a magas hőmérsékletnek kitett embereknek növelniük kell a vízbevitelüket a kiszáradás elkerülése érdekében.
Ha a szervezetből túl sok víz távozik, a szervek, sejtek és szövetek nem működnek megfelelően, ami veszélyes szövődményekhez vezethet. Ha a kiszáradást nem korrigálják azonnal, az sokkot okozhat.
A kiszáradás lehet enyhe vagy súlyos. Az enyhe kiszáradás általában otthon is kezelhető. A súlyos kiszáradást kórházban vagy sürgősségi ellátásban kell kezelni.
A dehidratáció kockázati tényezői
Nem csak a közvetlen napsütésnek kitett sportolók vannak kitéve a kiszáradás veszélyének. Valójában a testépítők és az úszók is azok közé a sportolók közé tartoznak, akiknél ez az állapot gyakran kialakul. Bármilyen furcsa is, a vízben is lehet izzadni. Az úszók úszás közben rengeteg izzadságot veszítenek.
Néhány embernél nagyobb a kiszáradás kockázata, mint másoknál, többek között:
- a szabadban dolgozó emberek, akik túlzott hőhatásnak vannak kitéve (például hegesztők, kertépítők, építőipari munkások és szerelők).
- idősebb felnőttek
- krónikus betegségben szenvedők
- sportolók (különösen futók, kerékpárosok és focisták)
- csecsemők és kisgyermekek
- a magasan fekvő területeken élő emberek
Hogyan alakul ki a kiszáradás?
Minden olyan helyzet vagy állapot, amely miatt a szervezet a szokásosnál több vizet veszít, kiszáradáshoz vezet.
Izzadás
Az izzadás a szervezet természetes hűtési folyamatának része. Amikor a test melegedni kezd, a verejtékmirigyek aktiválódnak, hogy nedvességet engedjenek ki, így próbálva lehűteni azt. Ez a párolgás útján történik.
Ahogy egy izzadságcsepp elpárolog a bőrről, egy kis hőmennyiséget is magával visz. Minél több izzadságot termel a szervezet, annál nagyobb a párolgás, és annál jobban a lehűlés folyamata. Az izzadás emellett hidratálja a bőrt, és fenntartja az elektrolitok egyensúlyát a szervezetében.
Az izzadságfolyadék főleg sóból és vízből áll. A túlzott izzadás kiszáradást okozhat, mivel nagy mennyiségű vizet veszít. A túlzott izzadás szakkifejezése a hiperhidrózis.
Betegség
A folyamatos hányást vagy hasmenést okozó betegségek kiszáradáshoz vezethetnek. Ennek oka, hogy a hányás és a hasmenés miatt túl sok víz távozik a szervezetből.
Ezekkel a folyamatokkal fontos elektrolitok is elvesznek. Az elektrolitok olyan ásványi anyagok, amelyeket a szervezet az izmok, a vér kémiájának és a szervi folyamatok szabályozására használ. Ezek az elektrolitok a vérben, a vizeletben és a szervezet egyéb folyadékaiban találhatók.
A hányás vagy hasmenés károsíthatja ezeket a funkciókat, és súlyos szövődményeket, például stroke-ot és kómát okozhat.
Láz
Ha lázas, a teste folyadékot veszít a bőrfelületen keresztül, hogy megpróbálja csökkenteni a hőmérsékletet. Gyakran előfordul, hogy a láz miatt olyan sok izzadás történik, hogy ha nem iszik eleget a folyadékpótláshoz, akkor kiszáradhat.
Vizelés
A vizelés a szervezet normális módja annak, hogy a méreganyagokat kiürítse a szervezetből. Bizonyos állapotok kémiai egyensúlyzavart okozhatnak, ami növelheti a vizeletürítést. Ha nem pótolja a túlzott vizeléssel elvesztett folyadékot, akkor a kiszáradás kialakulásának veszélye áll fenn.
Melyek a kiszáradás jelei?
A kiszáradás tünetei attól függően változnak, hogy az állapot enyhe vagy súlyos. A kiszáradás tünetei már a teljes kiszáradás előtt is jelentkezhetnek.
Az enyhe vagy közepes fokú kiszáradás tünetei a következők:
- fáradtság
- szájszárazság
- fokozott szomjúság
- csökkent vizelés
- kisebb könnytermelés
- száraz bőr
- székrekedés
- szédülés
- fejfájás
Az enyhe dehidratáció tünetei mellett a súlyos dehidratáció valószínűleg a következőket okozza:
- túlzott szomjúság
- izzadságtermelés hiánya
- alacsony vérnyomás
- gyors szívverés
- szapora légzés
- beesett szemek
- összezsugorodott bőr
- sötét vizelet
A súlyos kiszáradás orvosi vészhelyzet. Azonnal forduljon orvoshoz, ha az alábbi jelek és tünetek bármelyikét észleli magán.
Orvosi vészhelyzet
A gyermekeket és az idősebb felnőtteket azonnal kezelni kell, még akkor is, ha enyhe kiszáradás tüneteit tapasztalják.
Ha bármelyik korcsoportban az alábbi tünetek jelentkeznek, forduljon sürgősségi ellátáshoz:
- vér a székletben
- 3 vagy több napig tartó hasmenés
- képtelenség a folyadékok megtartására
- tájékozódási zavar
Hogyan diagnosztizálják a kiszáradást?
Mielőtt bármilyen vizsgálatot elkezdene, orvosa átnézi az Ön tüneteit, hogy kizárja az egyéb állapotokat. Miután felveszi kórtörténetét, orvosa megnézi életjeleit, beleértve a szívritmust és a vérnyomást. Az alacsony vérnyomás és a gyors szívverés kiszáradásra utalhat.
Orvosa vérvizsgálattal ellenőrizheti az elektrolitok szintjét, ami segíthet a folyadékvesztés jelzésére. A vérvizsgálat ellenőrizheti a szervezet kreatininszintjét is. Ez segít orvosának meghatározni, hogy mennyire jól működnek a veséi, ami a kiszáradás mértékének mutatója.
A vizeletvizsgálat egy olyan vizsgálat, amely vizeletmintából ellenőrzi a baktériumok jelenlétét és az elektrolitveszteséget. A vizelet színe is jelezheti a kiszáradást, ha más tünetekkel párosul. A sötét vizelet önmagában nem diagnosztizálhatja a kiszáradást.
A kiszáradás kezelésére szolgáló stratégiák
A dehidratáció kezelése magában foglalja a rehidratáló módszereket, az elektrolitpótlást és szükség esetén a hasmenés vagy hányás kezelését.
Rehidratálás
Az ivással történő rehidratálás nem minden ember számára lehetséges, például azok számára, akiknek súlyos hasmenése vagy hányása van. Ebben az esetben a folyadékot intravénásan lehet adni.
Ehhez egy kis infúziós csövet helyeznek a kar vagy a kéz vénájába. Ez egy oldatot biztosít a szervezet számára, amely gyakran víz és elektrolitok keveréke.
Azok számára, akik tudnak inni, víz fogyasztása egy elektrolit tartalmú rehidratáló itallal, például alacsony cukortartalmú sport- vagy elektrolit itallal együtt ajánlott.
Házi rehidratáló oldat
Ha nem áll rendelkezésre elektrolitital, akkor készítsen saját rehidratáló oldatot:
- 1/2 teáskanál só
- 6 teáskanál cukor
- 1 liter víz
Legyen teljesen biztos abban, hogy pontos mérést használ. A túl sok só vagy cukor használata veszélyes lehet.
Kerülendő dolgok
Kerülje a üdítőket, az alkoholt, a túl édes italokat és a koffeint. Ezek az italok súlyosbíthatják a kiszáradást.
A kezeletlen kiszáradás lehetséges szövődményei
A kezeletlen kiszáradás életveszélyes szövődményekhez vezethet, mint például:
- hőkimerülés
- hőséggörcs
- hőguta
- elektrolitvesztés miatti rohamok
- alacsony vérmennyiség
- veseelégtelenség
- kóma
Hogyan előzhető meg a dehidratáció?
Íme néhány módszer a dehidratáció megelőzésére:
- Ha beteg, növelje a folyadékbevitelt, különösen, ha hány vagy hasmenése van. Ha nem tudja megtartani a folyadékot, forduljon orvoshoz.
- Ha sportol vagy sportolni készül, a tevékenység előtt igyon vizet. Az edzés során rendszeres időközönként pótolja a folyadékot. Ügyeljen arra, hogy edzés után is igyon vizet vagy elektrolitokat.
- A meleg hónapokban öltözzön könnyen, és ha elkerülhető, kerülje a közvetlen hőségben való tartózkodást.
- Még ha nem is aktív, akkor is igya meg az ajánlott folyadékmennyiséget.
Összefoglaló – Dehidratáció
A kiszáradás akkor következik be, ha nem jut elegendő folyadékhoz. Akár sportolás, meleg időjárás vagy betegség miatt, a dehidratáció gyorsan veszélyessé válhat – függetlenül az okától.
A kiszáradás megelőzésében segíthet, ha a nap folyamán sok vizet iszik, és elektrolitokat szed, ha a folyadékvesztés korai jeleit észleli.