A csalántea hatása már az ókori egyiptomiak és rómaiak körében is ismert volt. Az egyiptomiak előszeretettel alkalmazták ízületi gyulladás és derékfájás kezelésére, míg a római csapatok gyakran azért fogyasztották a teát, hogy melegen tartsa őket hideg időkben.
Cikkünkben most összegyűjtöttük a csalántea hatásait, amelyekről mindenképpen érdemes tudnia!
1. Magas tápanyag tartalom
A csalán levelei és gyökerei sokféle tápanyagot biztosíthatnak szervezetük számára. Ilyen tápanyagok lehetnek:
- A és C-vitaminok
- K és B vitaminok
- gazdag ásványi anyagokban, mint kalcium, vas, magnézium, foszfor, kálium és nátrium
- gazdag amino és zsírsavakban, mint például linolénsav, palmitinsav, sztearinsav és olajsav
- számos olyan anyagot tartalmaz, ami antioxidánsként szolgálhat szervezetünk számára
A csalántea hatása ráadásul számtalan körben váltott ki érdeklődést a kutató világban, így több tanulmány és kutatás is rendelkezésre áll, amely valóban igazolja, az említett tápanyagok meglétét a csalán leveleiben.
2. Csökkentheti a gyulladást
A gyulladás az egyik módja annak, hogy a szervezet meggyógyuljon és leküzdje a különböző fertőzéseket. Azonban a krónikus gyulladás komoly károkat okozhat, ezért fontos, hogy megelőzzük a gyulladás kialakulásának ezt a fajta típusát.
A csalántea hatásai között megjelenik a gyulladáscsökkentés is. Számos olyan vegyületet tartalmaz, ami természetes módon és aktívan segítheti a szervezetben meglévő gyulladás csökkentését. Leggyakrabban ízületi gyulladások kezelésére alkalmazzák a csalánteát vagy csalánkenőcsöt. Sajnos azonban jelenleg nem áll rendelkezésre elengedő kutatás a csalán gyulladácsökkentő hatásával kapcsolatban, ettől független számtalan helyen javasolják alkalmazását.
3. Hatékonyan támogathatja a megnagyobbodott prosztata gyógyulását
Az 51 évnél idősebb férfiak több mint fele szembesül a megnagyobbodott prosztata állapotával. A prosztata megnagyobbodás egyik leggyakoribb mellékhatása a kellemetlen vizelési inger. Egyes kutatások szerint, a rendszeres csalántea fogyasztás javíthatja a prosztata megnagyobbodás okozta vizelési problémákat rövid és hosszútávon is, mellékhatások nélkül.
Azonban az nem világos, hogy a csalántea hatása pontosan mennyire hatékony az említett vizelettartási problémák kezelésében, ehhez további kutatások szükségesek a jövőben.
4. Csökkentheti a szénanátha tüneteit
A szénanátha olyan típusú allergia, amely az orr nyálkahártya gyulladásával jár. A korábban végzett kémcsöves kutatások alapján, a csalánkivonatok gátolhatják az olyan típusú gyulladások kialakulását, amelyek a szezonális allergiát is kiválthatják.
Habár állnak rendelkezésre kutatási anyagok ezen a területen, mégis sokan csupán placebo hatásról beszélnek, mikor a csalántea hatását említik a szénanátha tüneteinek kezelésére. Bár a csalán ígéretes és természetes megoldásnak bizonyulhat, mégis további kutatásokra lesz szükség ennek bebizonyításához.
5. Csökkentheti a vérnyomást
Csak az amerikai lakosság közel minden harmadik embere szembesül a magas vérnyomás tüneteivel. A magas vérnyomás komoly egészségügyi aggodalomra adhat okot, mert növeli a különböző szívbetegségek és a szívroham kockázatát is.
A csalántea hatása több módon is javíthatja szervezetünk vérnyomását. Egyrészt serkeni a nitrogén-monoxid termelést, amely köztudottan értágító hatással rendelkezik. Az értágítók ellazítják az erek izmait, ezzel elősegítve azok tágulását.
Ezenkívül a csalán olyan vegyületeket is tartalmaz, amelyek kalciumcsatorna-blokkolóként működhetnek, és ellazítják a szívet azáltal, hogy csökkentik az összehúzódások erejét.
6. Segítheti a vércukorszint szabályozását
Állatokon és embereken végzett kutatások egyaránt összefüggést mutattak a csalántea hatása és az alacsonyabb vércukorszint között. A legújabb tanulmányok szerint ez annak köszönhető, hogy a csalán olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek képesek utánozni az inzulin hatását.
Az eredmények igen ígéretesnek tűnnek ezen a területen is, azonban további kutatásokra lesz szükség, hogy kijelenthessük, a csalántea egyértelműen szerepet játszik a vércukorszint szabályozásában.