Az emlőciszták folyadékkal teli zsákok a mell belsejében. Ezek általában nem rákosak, azaz jóindulatúnak mondhatók, előfordulhat egy vagy akár több ciszta is a mellben. A ciszta a mellben tapintásra gyakran olyan érzés, mint egy szőlőszem vagy egy vízzel teli lufi, de néha a keménynek tűnhet.
A mellciszták nem igényelnek kezelést, kivéve, ha a ciszta nagy és fájdalmas vagy kellemetlen érzés társul hozzá. Ebben az esetben a mellciszta folyadékának lecsapolása enyhítheti a tüneteket.
Bár a mellciszták bármely életkorú nőnél előfordulhatnak, a menopauza előtt, jellemzően 50 éves kor alatt gyakoribbak. Az emlőciszták gyakran előfordulnak a hormonterápiát szedő posztmenopauzális nőknél is.
Tünetek
- A mellciszták az egyik vagy mindkét mellben előfordulhatnak, melynek jelei és tünetei a következők:
- Egy sima, könnyen mozgatható kerek vagy ovális csomó, amelynek sima szélei lehetnek – ami általában, bár nem mindig, jóindulatúnak tűnik.
- Bimbóváladék, amely lehet tiszta, sárga, szalmaszínű vagy sötétbarna.
- Mellfájdalom vagy érzékenység a ciszta területén
- A melldudor méretének növekedése és a mell érzékenysége közvetlenül a menstruáció előtt.
- A dudor méretének csökkenése és a többi tünet megszűnése a menstruáció után.
A mellciszták nem növelik a mellrák kockázatát, azonban jelenlétük megnehezítheti az új melldaganatok vagy más olyan elváltozások felfedezését, amelyek orvosi vizsgálatot igényelnek. Menstruáció idején a melleit csomósnak és fájdalmasnak érezheti, ezért fontos, hogy tisztában legyen azzal, hogyan érzi a melleit a menstruációs ciklusa alatt, hogy tudja, ha valami megváltozik.

Mikor kell orvoshoz fordulni
A normális emlőszövet gyakran göbösnek vagy csomósnak tűnik. Ha azonban egy új melldaganatot érez, amely nem múlik el, nagyobb lesz, vagy egy-két menstruációs ciklus után is fennáll, azonnal keresse fel orvosát! Továbbá szintén keresse fel orvosát, ha az egyik vagy mindkét mellén új bőrelváltozást észlel.
Ciszta a mellben – Mi az oka?
Mindegyik mellben mirigyszöveti lebenyek találhatók, amelyek úgy helyezkednek el, mint a százszorszép szirmai. A lebenyek további, kisebb lebenyekre oszlanak, amelyek a terhesség és a szoptatás alatt tejet termelnek. A mell alakját adó támasztószövetet zsírszövet és rostos kötőszövet alkotja. A mellciszták a mellben lévő mirigyek belsejében felgyülemlett folyadék következtében alakulnak ki.
Az emlőcisztákat méretük alapján lehet meghatározni:
- A mikrociszták a képalkotó vizsgálatok, például a mammográfia vagy az ultrahang során láthatóak, de túl kicsik ahhoz, hogy érezni lehessen őket.
- A makrociszták elég nagyok ahhoz, hogy tapinthatóak legyenek, és körülbelül 2,5-5 centiméter átmérőjűre nőhetnek.
A szakértők nem tudják pontosan, mi okozza a mellcisztákat, de kialakulhatnak a havi menstruáció okozta hormonális változások következtében.