A Burnout szindróma (kiégés) egyre nagyobb figyelmet kap a mai világában, nagyon sok esetben már a depresszióval azonos szinten kezelik a szakértők. Az új definíció szerint a burnout szindróma az alábbi mondattal írható le:
„Krónikus munkahelyi stressz, amely az egyén által nem megfelelően menedzselt.”
Tehát a burnout szindróma (kiégés) a munkával kapcsolatos stressz speciális típusa, amely a fizikai vagy érzelmi kimerültség állapotát okozhatja. Továbbá nem ritka, hogy az érintettek úgy érzik, hogy elvesztették identitásukat és folyamatosan csökkenő teljesítményt mutatnak feladataik során.
Fontos azonban megemlíteni, hogy a kiégés nem orvosi diagnózis. A szakértők többsége úgy gondolja, hogy a kiégés mögött más egészégügyi vagy mentális problémák is állhatnak, mint például a depresszió. Bármi is áll a háttérben az viszont már tényként kezelhető, hogy a burnout szindróma a testi és lelki egészséget is veszélyeztetheti.
Mi okozhatja a Burnout szindróma (kiégés) megjelenését?
Nagyon sok, egyénenként eltérő tényező hozzájárulhat a kiégés érzéséhez. Szakértők szerint a mai dolgozók többsége találkozik a kiégés valamilyen formájával és leginkább az irodai munkát végzők körében népszerű. A szindrómát kiváltó munkahelyi tényezők az alábbiak lehetnek:
- teljesítési kényszer a vevők felé (kifejezetten ügyfélszolgálati munkahelyeken jellemzői)
- elmosódó határ a munkahelyi – magánéleti terek között
- az érintettek úgy érzik, nem adhatnak hangot véleményüknek
A burnout szindrómát először az egészségügyi dolgozóknál fedezték fel, ahol az orvosok és az ápolók kiégtek a feszített munkatempó miatt, azonban ma már szinte bármelyik irodában felfedezhetők a tünetek egy-egy kollégánál.
További okok, amelyek a háttérben állhatnak:
- az irányítás hiánya – az érintettek úgy érzik, nem tudják beosztani idejüket a munkahelyükön
- tisztázatlan elvárások – sokan nem tudják jól érezni magukat, ha nem tudják, hogy mit is várnak el tőlük. Ez gyakori probléma a vezető-beosztott kapcsolatok során.
- nem megfelelő munkahelyi környezet – a megfelelő munkavégzéshez szükséges infrastruktúra hiánya szintén vezethet kiégéshez vagy egy kötekedő kolléga jelenléte a szervezetben.
Honnan ismerhetők fel a Burnout szindróma (kiégés) tünetei?
A szindróma tünetei igen változatosak lehetnek és egyéneként jelentősen eltérhetnek. Az alábbi kérdések segíthetnek jobban megérteni a munkahelyével kapcsolatos érzéseket:
- Cinikusnak, kritikusnak érzi magát a munkahelyén? Állandóan panaszkodik?
- Kihúzza magát a feladatok alól és nehezére esik egy-egy feladat elvégzése?
- Türelmetlenné, ingerlékennyé vált munkatáraival, ügyfeleivel szemben?
- Hiányolja az energiát ahhoz, hogy folyamatosan produktív legyen?
- Csalódottnak érzi magát a munkahelye miatt?
- Nehezen tud koncentrálni?
- Hiányzik az elégedettség a munkájából?
- Különböző ételeket, gyógyszereket vagy hangulatjavítókat alkalmazz, hogy jobban érezze magát?
- Megváltoztak az alvási szokásai?
- Megmagyarázhatatlan fejfájás, gyomor vagy bélpanaszok esetleg egyéb fizikai tünetek zavarják?
Amennyiben a fentebb leírt kérdésekre a válasz igen, úgy Ön lehetséges hogy a burnout szindróma tüneteitől szenved. A tünetek megléte esetén mindenképpen érdemes orvoshoz vagy mentálhigiéniás szakértőhöz fordulnia.
Mik lehetnek a Burnout szindróma (kiégés) tünetei?
A figyelmen kívül hagyott kiégés okozta tünetek hosszú távon komoly egészségügyi problémákat okozhatnak. Ilyen problémák lehetnek:
- állandó stressz
- fáradtság
- álmatlanság
- lehangoltság
- bipoláris zavarok
- alkohol vagy egyéb szerekkel történő visszaélés
- szívbetegségek
- magas vérnyomás
- 2-es típusú cukorbetegség
Hogyan kezelhetők a Burnout szindróma (kiégés) tünetei?
A megfelelően megválasztott életmód nagyban hozzájárulhat a tünetek enyhüléséhez. Az alábbi tevékenységet érdemes megfontolnia a tünetek kezeléséhez:
- mérlegelje a lehetőségeit – próbáljon beszélni feletteseivel és fejezze ki konkrét aggályait. Talán sikerülhet változásokat elérnie az elvárásokkal szemben.
- kérjen segítséget – a kiégés komoly dolog, ne bagatellizálja el. Keresse fel kollégáit, barátait vagy családtagjait és mondja el őszintén érzéseit. Ha munkahelyén rendelkezésre áll bármilyen mentálhigiéniás program mindenképpen használja ki a lehetőséget.
- próbáljon kikapcsolni – igyekezzen beiktatni mindennapjaiba olyan programokat, amik sikeresen csökkenthetik a stresszt és kikapcsolhatják. Kipróbálhatja a jógát, meditációt , masszázst vagy akkupunktúrát, továbbá különböző otthoni eszközök is segíthetek a relaxálásban mint a köpölyözés vagy a különböző masszírozó eszközök.
- alakítson ki megfelelő, pihentető alvási szokásokat
- heti 3-4 alkalommal végezzen testmozgást.