Borderline személyiségzavar tünetei, kialakulása, kezelése
A Borderline személyiségzavar egy olyan mentális betegség, amelyet viszonylag nehéz behatárolni és kialakulása is nehezen diagnosztizálható. A betegségtől szenvedők saját magukat és közvetlen környezetüket is negatívan értékelik olyan formában, amely sajnos kihatással lehet a mindennapi életükre is. Jellemzői között megtalálható a negatív önkép, nehezen tudják kezelni saját érzelmeiket és magatartásukat, jellemzően nem rendelkeznek stabil kapcsolatokkal.
A Borderline személyiségzavartól szenvedők folyamatos félelemben és instabilitásban élnek, nehezen tolerálják az egyedüllét, jellemzően ha próbálnak kialakítani másokkal kapcsolatot előbb-utóbb eltaszítják maguktól a környezetüket. Nem ritka a folyamatos hangulatingadozás és változás, dühkitörések. Gyakran ez a kettőség még nagyobb frusztrációt kelt a betegben, nem szeret egyedül maradni, de sajnos akik nem ismerik a betegséget sokszor nagyon nehezen tolerálják a betegek nem megfelelő reakciót és magatartását.
A betegség jellemzően a korai felnőttkorban alakul ki, az idő előre haladtával a tünetek sok esetben enyhülni kezdenek. A betegek többsége a megfelelő kezeléseket követően képes normális életet élni.
A Borderline személyiségzavar tünetei
A betegség tünetei az alábbiak lehetnek:
- erős félelem az elhagyással kapcsolatosan, a beteg még az elhagyás-elvesztés konkrét gondolatától is igen erős tüneteket produkálhat, még akkor is, ha annak semmilyen valóságalapja nincs
- jellemző az instabil kapcsolatok mintája, egyik percben a beteg egy adott személyt túlidealizál majd hirtelen az illetőt gonosznak, kegyetlenek titulálja, amiért nem törődik vele, még akkor is, ha a valóságban ennek nincs alapja
- gyorsan változik a beteg saját magáról alkotott képe, a célok és az értékek mindig módosulnak, jellemzően rossz embernek titulálja magát vagy akár olyan érzéket is táplálhat magával szemben, mintha nem is létezne
- a beteg néhány perctől kezdve akár órákig képes elveszíteni a realitással a kapcsolatát, ez a tünet főleg stresszes periódusban jelentkezik
- a betegeknél gyakran megjelenik az impulzív és önpusztító, veszélyes magatartásforma például szerencsejáték, kábítószerekkel való visszaélés, ittas vezetés, furcsa szexuális viselkedés formák
- az elutasítás érzés átélését követően a betegek nagy része képes önmagában is fizikai kárt tenni vagy önpusztító gondolatai támadnak
- jellemző a folyamatos hangulatváltozás, a hangulatok intenzív megélése – a beteg az egyik perceben rendkívül boldog, eufórikus állapotot él meg majd hirtelen mély depresszióba zuhan, úgy érzi minden összeomlik körülötte
- nem megfelelő, hirtelen fellépő dührohamok, hajlam a fizikai bántalmazásra, szarkazmusra
Mikor érdemes orvoshoz fordulnia?
Amennyiben úgy érzi, hogy az előbb felsorolt tünetek közül 2-3-at tapasztal önmagán, akkor mindenképpen érdemes felkeresnie háziorvosát illetve mentálhigiéniás szervezeteket, akik nagyobb tapasztalattal és szaktudással rendelkeznek a téma körül. Gyakran előfordul, hogy a kellő tapasztalat és szaktudás hiányában a szakemberek nem ismerik fel a Borderline személyiségzavar tüneteit és egyszerű fáradtságnak, enyhe depressziónak tulajdonítják a tüneteket.
Mik lehetnek a Borderline személyiségzavar következményei?
A betegség követkeményei az alábbiak lehetnek
- hajlamosság a depresszióra
- folyamatos szorongás
- étkezési rendellenesség
- bipoláris személyiségzavar
- különböző élvezeti cikkek használata
Továbbá a betegség növeli a kockázatot az alábbiakra:
- problémák a munkahelyen
- párkapcsolati problémák
- negatív kapcsolati formák alakulhatnak ki a beteg és kiválasztottja között (eltartó-eltartott viszonyok)
- öngyilkosság
- a beteg bántalmazhat önmagát
- erőszakos tevékenységekben való részvétel
Kik vannak kitéve a Borderline személyiségzavar kialakulásnak?
Nagyobb eséllyel alakulhat ki Önnél is a betegség, ha:
- családjában korábban előfordult a betegség
- érzelmileg instabilnak, sebezhetőnek érezte magát gyerekkorában
- a háztartásában élők impulzív módon bántak Önnel gyerekkorában
- folyamatos bántalmazták érzelmileg gyerekkorában
A Borderline személyiségzavar kezelése
A betegséget jellemzően az alábbi módszerek egyikével szokták kezelni, előfordulhat a módszerek különböző kombinált hatása is a jobb eredmény érdekében.
Pszichoterpáia
A pszichoterápia a mentális betegség egyik alapvető kezelési módja. A mentális egészségügyi specialista az alábbi típusok egyikét ajánlhatja fel a beteg állapotától függően:
- kognitív viselkedésterápia (CBT)
- dialektikus viselkedésterápia (DBT)
- séma központú viselkedésterápia
A CBT terápia segíthet megváltoztatni a beteg egészségtelen, alaptalan hiedelemiet, magatartását és pontatlan felfogását a világgal kapcsolatosan. Megfelelő reagálási módszereket taníthat dühös, bizonytalan esetleg szorongó helyzetek kezelésénél.
A DBT segítségével a beteg felismerheti, megértheti saját hiedelmét és viselkedését. Egészséges, megfelelő válaszokat igyekszik adni a különböző kérdésekre, amelyek segíthetik a beteg pozitív irányba történő fejlődését.
A séma-központú terápia pozitívabb módon szemlélteti magát és a világot.
Gyógyszeres kezelés
A Borderline személyiségzavar tüneteit a gyógyszeres kezelések nem képesek meggyógyítani, azonban a tünetek enyhítése lehetséges. Általában a gyógyszeres kezelést a pszichoterápia részeként szokták alkalmazni. A felírható gyógyszerek az alábbiak lehetnek:
- antidepresszánsok a depresszió kordában tartására
- antipszichotikumok az agresszív tünetek kezelésére
- szorongáscsillapító gyógyszerek a szorongás kezelésére
Kórházi ápolás
Amennyiben a betegre jellemző saját maga fizikai bántalmazása vagy akár az öngyilkosságra való hajlam, akkor az orvos kórházi ápolást javasolhat. Ebben az esetben a beteget egy megfelelő rehabilitációs intézetbe küldik, ahol egész napos ellátás alatt fog állni, annak érdekében, hogy az agresszív tüneteket enyhítsék.
Mik a hosszútávú kilátások a Borderline személyiségzavarral kapcsolatosan?
A betegség nagyon változatos formában tud jelentkezni a betegek életében. Szinte egész életen át tartó ápolásra lesz szüksége, azonban a tünetek megfelelő figyelemmel és terápiákkal igen jól kezelhetők, így a beteg teljes értékű életet tud élni.