A salakanyagok folyamatos mozgásban vannak a bélrendszerben. Azonban a bélelzáródás ezt a folyamatot képes megállítani. Ez akkor jelentkezhet, ha a vékony- vagy vastagbél el van záródva. Ez lehet részleges vagy teljes. Ilyen esetben a bélelzáródás megakadályozza a folyadékok és az emésztett élelmiszer átjutását a beleken. A bélelzáródás tünetei éppen ezért egyértelműek lehetnek.
Amennyiben megtörtént a bélelzáródás, az elzáródás helye mögött étel, folyadék, gyomorsav és gáz halmozódik fel. Ha túl sok nyomás keletkezik, a bél megszakadhat, és a káros béltartalom és baktériumok a hasüregbe szivárognak. Ez életveszélyes szövődménynek számít.
A bélelzáródásnak rengeteg oka lehet. Gyakran nem is lehet megakadályozni, ám a korai diagnózis és kezelés kulcsfontosságú. A kezeletlen bélelzáródás végzetes is lehet.
A bélelzáródás tünetei
A bélelzáródás tünetei kellemetlenek, amelyek az alábbi módon nyilvánulhatnak meg:
- súlyos puffadás
- hasi fájdalom
- csökkent étvágy
- hányinger
- hányás
- gáz vagy széklet hiánya
- székrekedés
- hasmenés
- súlyos hasi görcsök
- hasi duzzanat
A tünetek nagyban függhetnek az elzáródás helyétől és időtartamától. A vékonybél elzáródásának egyik korai jele lehet a hányás vagy hányinger. Azonban ez a tünet a vastagbél elzáródásával is jelentkezhet. A részleges elzáródás hasmenést okoz, míg a teljes elzáródás esetében a gáz- vagy székletürítés nem lehetséges.
A bélelzáródás súlyos fertőzést és a hasüreg gyulladását is okozhatja. Ez a jelenség akkor fordulhat elő, ha a bél a bélelzáródás miatt kiszakadt. A folyamat lázhoz és fokozott hasi fájdalomhoz vezet, sőt, a beteg életveszélyes állapotba is kerülhet. Csupán műtéti úton orvosolható a probléma.
A bélelzáródás okai
A bélelzáródás sok esetben részleges is lehet, amely nem igényel műtéti beavatkozást. Azonban a teljes elzáródás esetében bélműtétre lehet szükség.
Mechanikai akadályok
Mechanikai hátrányok közé soroljuk azt, ha valami fizikálisan zárja el a bélrendszert. A vékonybélben ennek oka lehet:
- Adhéziók, amelyek szálas szövetből állnak. Ezek bármilyen hasi vagy kismedencei műtét vagy súlyos gyulladás után kialakulhatnak.
- Bélcsavarodás.
- A bél rendellenességei, melyek gyakran újszülötteknél, de gyermekeknél és tizenéveseknél is előfordulhatnak.
- Daganatok a vékonybélben.
- Epekövek.
- Lenyelt tárgyak, különösen gyermekeknél.
- Sérv, amely magában foglalja a bél egy részét, amely a testén kívülre vagy a test egy másik részébe nyúlik ki.
- Gyulladásos bélbetegség, például Crohn-betegség.
Ritkán az is előfordulhat, hogy a vastagbél is érintett mechanikai akadályok kialakulásában. Ennek oka lehet:
- kismedencei fertőzések vagy műtétek adhéziói,
- petefészekrák,
- vastagbél rák,
- mekónium,
- bélcsavarodás,
- divertikulitisz, a bél domborulatainak gyulladása vagy fertőzése,
- a vastagbél szűkülete, amelyet hegek vagy gyulladás okoz.
Nem mechanikus akadályok
A vékonybél és a vastagbél általában összehangolt mozgásrendszerben működik. Ha valami megszakítja ezt az összehangolt mozgást, funkcionális bélelzáródást okozhat. Ha ideiglenes elzáródásról beszélünk, akkor ileusnak is nevezik ezt az állapotot. Pszeudo-elzáródásnak nevezik azt, ha krónikus vagy hosszú távúvá válik a bélelzáródás.
Az ileus okai az alábbiak lehetnek:
- hasi vagy kismedencei műtét,
- fertőzések, például gasztroenteritis vagy vakbélgyulladás,
- bizonyos gyógyszerek használata,
- elektrolit egyensúlyhiány.
A pszeudo-elzáródást a következő tényezők okozhatják:
- Parkinson-kór, szklerózis multiplex és más ideg- és izomzavarok,
- Hirschsprung-betegség, amely egy olyan rendellenesség, amelyben a vastagbél egyes részein hiányoznak az idegek,
- idegkárosodást okozó rendellenességek, például cukorbetegség,
- hipotireózis vagy pajzsmirigy-alulműködés.
Bélelzáródás csecsemőknél
Csecsemők esetében a bélelzáródás rendszerint fertőzésekből, szervi megbetegedésekből és a belek vérkeringésének csökkenéséből ered. Gyomorinfluenza után tapasztalható ez az állapot, amely gyulladást okozhat a belekben.
Csecsemők esetében nehéz diagnosztizálni a bélelzáródás típusát, hiszen nem tudják leírni a bélelzáródás tüneteit. Ellenben a szülőknek kell figyelniük a gyermek viselkedését, tüneteit, például:
- hasi duzzanata van,
- a térd a mellkashoz van húzva,
- túlzottan álmosnak tűnik,
- lázas,
- véres széklet,
- nagyon hangos sírás,
- hányás, különösen epe-szerű hányás, amely sárgászöld,
- gyengeség jeleit mutatja.
Ha ilyen, vagy ehhez hasonló tüneteket észlel gyermekén, azonnal forduljon orvoshoz!
Mikor forduljon orvoshoz
Amennyiben a bélelzáródás tünetei vannak jelen, főleg akkor, ha nemrégiben hasműtéten esett át, mindenképp keresse fel orvosát. Ez vonatkozik arra is, ha puffadást, súlyos székrekedést és étvágytalanságot tapasztal.
Hogyan diagnosztizálják a bélelzáródást
Először orvosa nyomást mér a hasfalra, hogy megvizsgálja azt, majd sztetoszkóp segítségével meghallgatja a bélhangokat. A kemény csomó vagy bizonyos hangok jelenléte, különösen egy gyermeknél, segíthet eldönteni, hogy valóban bélelzáródás áll-e a tünetek mögött.
Egyéb teszteket is elvégezhetnek, mint például:
- vérkép, a máj- és vesefunkció, valamint az elektrolitok szintjének vérvizsgálata,
- röntgensugarak,
- CT vizsgálat,
- kolonoszkópia, mely során egy rugalmas, megvilágított csővel vizsgálják a vastagbelet,
- beöntés kontraszt.
Lehetséges szövődmények
Amennyiben a bélelzáródás tünetei lépnek fel, a kezelés elengedhetetlen lesz annak érdekében, hogy a szövődményeket csökkentsük, mint például:
- kiszáradás
- elektrolit egyensúlyhiány
- bélszakadás
- veseelégtelenség
Ha az elzáródás megakadályozza a vér bejutását a bélszakaszba, az alábbi szövődményekhez vezethet:
- fertőzés
- szöveti halál
- bélperforáció
- szepszis, életveszélyes vérfertőzés
- többszörös szervi elégtelenség
- halál
A bélelzáródás kezelése
A bélelzáródás kezelése függhet az elzáródás helyétől és súlyosságától. Ez nem egy olyan jelenség, amely otthon kikezelhető.
Részleges elzáródás esetén a bél pihentetésével és intravénás folyadék beadásával kezelhetik. A bélnyugalom ebben az esetben azt jelenti, hogy ételt nem fogyaszthat, csupán folyadék haladhat át a szervezeten.
Emellett a kiszáradás kezelése is rendkívül fontos. Ennek érdekében orvosa első sorban az elektrolit-egyensúlyhiányt korrigálja. Ennek érdekében a húgyhólyagba katétert helyezhet a vizelet elvezetésére.
Előfordulhat az is, hogy az orrán át egy csövet kell vezetni a torkába, a gyomorba és a belekbe, hogy enyhítse a nyomást, a duzzanatot vagy a hányást.
Ha a probléma forrása bizonyos fájdalomcsillapító szedéséből adódik, orvosa olyan gyógyszereket ajánlhat, amelyek csökkentik ezen gyógyszerek bélrendszerre gyakorolt hatását.
Ha azonban ezen intézkedések egyike sem oldja meg a problémát, illetve a tünetek rosszabbodnak, műtéti beavatkozásra lesz szükség. Ilyenkor a kezelés kórházi tartózkodást is igényel.
A bélelzáródás súlyos szövődménye a bél maradandó károsodása lehet. Ennek során a sebész olyan műtétet végez el, melynek során eltávolítja az elhalt szöveteket, majd a bél két egészséges végét csatlakoztatja egymáshoz.
A vényköteles gyógyszerek önmagukban nem képesek gyógyítani a bélelzáródást, azonban annak tüneteit, például a hányingert csökkentheti. Gyógyszerek, melyeket az orvosa felírhat ebben az esetben:
- antibiotikumok a fertőzés csökkentésére,
- hányinger elleni gyógyszerek, amelyek megakadályozzák a hányást,
- fájdalomcsillapítók.
Fontos tény, hogy sosem szabad figyelmen kívül hagyni a bélelzáródás tüneteit, valamint otthon kezelni magunkat. Minden esetben hívjon orvost!