A bárányhimlő tünetei közül talán a legjellemzőbb az egész testen megjelenő és viszkető vörös hólyagok. A betegséget egy vírus okozza, mely gyakran érinti a gyermekeket.
Nagyon ritkának számít, hogy a fertőzés ugyanazon személynél többször is előforduljon. Emellett az 1990-es évektől már rendelkezünk oltóanyaggal is, amely jelentősen csökkentette az esetek számát.
Jellemzően mik a bárányhimlő tünetei?
A bárányhimlő tünetei közül, ahogy említettük is, a leggyakoribb a viszkető kiütés. A fertőzés nagyjából 7-21 napig van jelen a szervezetben, mielőtt a kiütés és az egyéb tünetek megjelennek. Akár 48 órával azelőtt, hogy a bőrkiütés megjelenik, fertőzővé válhat.
Azonban a nem kiütéses tünetek csupán néhány napig tartanak. Ezek az alábbiak lehetnek:
Ha ezeket a tüneteket észlelő, akkor 1-2 napon belül már a klasszikus kiütés is megjelenik a testen. A kiütés három szakaszon megy keresztül, mielőtt felépül a betegségből:
- Vörös vagy rózsaszín dudorok alakulnak ki az egész testen.
- A dudorok hólyagokká válnak, amelyek szivárgó folyadékkal vannak tele.
- A dudorok kérgesekké válnak, felkarcolódnak és gyógyulni kezdenek.
A testen kialakuló kiütések több fázisukban is jelen lehetnek a testen, tehát nem egyszerre kezdenek el átalakulni a következő fázisokba. Ezen felül további új kiütések is megjelenhetnek a fertőzés során. Az utolsó fázis során tapasztalható a rendkívüli viszkető érzés, mely során óvatosan kell bánni a kiütésekkel.
Amíg a kiütések jelen vannak, a beteg fertőzőnek tekinthető. A kérges kiütés végül leesik, majd 7-14 nap múlva teljesen el is tűnik.
Hogyan alakul ki a bárányhimlő?
A fertőzés oka a varicella-zoster vírus. A leggyakoribb esetekben a fertőzés úgy alakul ki, hogy a beteg egy másik fertőzött személlyel érintkezett korábban. Maga a vírus 1-2 napig fertőző a környezete számára, mielőtt a hólyagok megjelennek, ám a varicella-zoster vírus továbbra is fertőző marad, amíg a hólyagok el nem tűnnek a testről.
A vírus az alábbi úton terjedhet:
- nyál
- köhögés
- tüsszentés
- hólyagfolyadékkal való érintkezés
Kit fenyeget a bárányhimlő kialakulása?
Amennyiben már megfertőződött a vírussal, vagy felvette az oltóanyagot, a vírusnak való kitettség esélye csökken. A vírus alóli immunitás átkerülhet egy anyától az újszülöttig. Ez az immunitás a születéstől számítva kb. 3 hónapig tart.
A kockázat a következő feltételek bármelyikével növekedhet:
- Nemrégiben kapcsolatba lépett egy fertőzött személlyel.
- Ön 12 évesnél fiatalabb.
- Ön gyermekekkel élő felnőtt.
- Ön egy iskolában vagy gyermekgondozási intézményben töltött időt.
- Az immunrendszere betegség vagy gyógyszerek miatt sérült.
Hogyan történik a diagnózis?
A bárányhimlő tünetei közül a kiütés az, ami a legkritikusabbnak számít. Amennyiben megmagyarázhatatlan kiütés jelenik meg a bőrfelszínen, azonnal lépjen kapcsolatba háziorvosával! Különösen fontos orvosa értesítése, ha a kiütés egyéb megfázásos tünettel vagy lázzal párosul.
Orvosa könnyedén diagnosztizálhatja a fertőzést a testen lévő hólyagok vizsgálata alapján. Emellett a laboratóriumi vizsgálatok is segítségre lehetnek a diagnózis során.
Milyen szövődmények alakulhatnak ki?
Azonnal értesítse orvosát, ha:
- A kiütés átterjed a szemére.
- A kiütés nagyon vörös, gyengéd és meleg (másodlagos bakteriális fertőzés jelei).
- A kiütést szédülés vagy légszomj kíséri.
A szövődmények leggyakrabban az alábbiakat érintik:
- csecsemők
- idősebb felnőttek
- gyenge immunrendszerű emberek
- terhes nők
A fent említett csoportok a vírus által okozott tüdőgyulladásnak vagy a bőr, az ízületek vagy a csontok bakteriális fertőzéseinek is ki vannak téve.
A terhesség alatt érintett nők esetében különösen fontos az odafigyelés, hiszen akár születési rendellenességeket is okozhat a fertőzés, mint például:
- lassú növekedés
- kis fejméret
- szemproblémák
- értelmi fogyatékosság
Hogyan kezelhetők a bárányhimlő tünetei?
A legtöbb szakember azt javasolja, hogy a bárányhimlő tüneteit kezelje a fertőzött egyén, amíg a vírust le nem küzdi. A gyermekeket ilyenkor távol kell tartani a közösségektől, iskoláktól, óvodáktól, hogy megakadályozzák a fertőzés terjedését. Természetesen ez azt jelenti, hogy a fertőzött felnőttek is maradjanak otthon!
A viszkető bőrt az alábbiak nyugtathatják:
- langyos fürdő
- illatmentes krém alkalmazása
- könnyű, puha ruházat viselése
Vírusellenes gyógyszerek használata akkor javasolt, ha a vírus szövődményeit tapasztalja, vagy fennáll a kockázata a káros hatásoknak. Azonban azt fontos tudni, hogy ezek a gyógyszerek sem gyógyítják meg a bárányhimlőt. A vírusaktivitás lelassításával kevésbé súlyosak a tünetek.
Megakadályozható a bárányhimlő kialakulása?
A bárányhimlő elleni vakcinával kezelt emberek 98%-ánál a betegség kialakulása megakadályozható, amennyiben mindkét adagot felveszi. Gyermekek esetében a vakcina 12-15 hónapos korban beadható. Ezután 4 és 6 év között emlékeztető oltást is kaphatnak.
Azok az idősebb gyermekek és felnőttek, akik nem kaptak oltást vagy nem voltak kitéve a fertőzésnek, később is megkaphatják a védőoltást. Ezt ajánlott minél előbb felvenni, hiszen idősebb felnőtteknél a bárányhimlő tünetei súlyosabbak is lehetnek.
Azok az emberek, akik úgy döntenek, mégsem szeretnének oltást kapni a betegség ellen, úgy próbálhatják meg elkerülni a fertőzés kockázatát, hogy nem érintkeznek fertőzött betegekkel. Azonban ez a megoldás nehezebben kivitelezhető, hiszen a fertőzött egyén úgy is képes fertőzni, hogy még a hólyagok nem jelentek meg a testfelszínen.