Az aranyér tünetei, okai és kezelése

Mi az aranyér?

Az aranyeret olyan duzzadt vénák alkotják, amelyek a végbélnyílás körül vagy a végbél alsó részén helyezkednek el. A felnőttek körülbelül 50 százaléka tapasztalja meg az aranyér tüneteit még 50 éves koruk előtt. Az aranyér tünetei pedig különbözők lehetnek.

Az aranyér lehet belső vagy külső. A belső aranyér a végbélnyílásban vagy a végbélben alakul ki. A külső aranyér a végbélnyíláson kívül alakul ki.

A külső aranyér a leggyakoribb és legproblémásabb. Az aranyér fájdalmat, súlyos viszketést és ülési nehézségeket okozhat. Szerencsére ezek hosszútávon kezelhetők.

Mik az aranyér tünetei?

A tünetek az aranyér típusától függenek.

A belső aranyér esetében a következő tüneteket lehet tapasztalni:

  • véres szövet található nyomokban a székletben
  • a végbélnyílásból a székletürítés során kilógó bőr

A külső aranyér tünetei a következők:

  • extrém viszketés a végbélnyílás körül
  • kellemetlen csomó(k) vagy duzzanat a végbélnyílás közelében
  • fájdalom a végbélnyílás körül, különösen ülve

Az aranyér gyakran nem okoz fájdalmat. Néha azonban a külső aranyér vérrögöt képezhet a bőrön. Ezt trombózisos aranyérnek nevezik. A belső aranyér esetében is megvan a lehetőség, hogy az kidudodorik a testen kívülre. Ez azt jelenti, hogy nem húzódnak vissza a végbélnyílásba. Mind a kitüremkedő, mind a trombózisos aranyér jelentős fájdalmat okozhat.

Bár az aranyér meglehetősen kellemetlen lehet, nem életveszélyes, és gyakran kezelés nélkül magától elmúlik.

Ha széklete véres esetleg fekete színű, feltétlenül keresse fel orvosát. A vérzést az aranyéren kívül más is okozhatja, ezért ki kell értékelni. Keresse fel orvosát akkor is, ha az aranyér az otthoni kezelést követő 1 héten belül nem javul.

aranyér tünetei
Az aranyér tünetei különbözőek lehetnek. Az ülés például elég fájdalmas tud lenni.

Mik az aranyér okai?

Az aranyér akkor fordul elő, ha túl nagy nyomás nehezedik a végbélnyílás körüli vénákra. Ezzel kapcsolatban a lehetséges okok a következők:

  • megerőltetés a székletürítés során
  • hosszú ideig tartó WC-zés
  • krónikus székrekedés vagy hasmenés
  • akinek a családjában elő szokott fordulni
  • következetes nehézemelés vagy más olyan tevékenység, amely megterheli a testét
  • elhízás
  • anális szexuális együttlét, ami irritálhatja az ereket
  • terhes (a megnagyobbodott méh megnyomja a vastagbél vénáját, amitől az kidudorodik)
  • 50 év felett nagyobb a valószínűség a kialakulásra

Hogyan diagnosztizálható az aranyér?

A végbélnyílás vizuális vizsgálata elegendő lehet az aranyér diagnosztizálásához. A diagnózis megerősítése érdekében kezelőorvosa más vizsgálatot is végezhet, hogy ellenőrizze a végbélnyíláson belüli rendellenességeket.

Ezt az ellenőrzést digitális rektális vizsgálatnak nevezik. A vizsgálat során kezelőorvosa a kesztyűs és síkosított ujját helyezi a végbélbe.

A gyomor-bélrendszeri betegségek kockázati tényezőitől függően kezelőorvosa további vizsgálatot, például anoszkópiát, szigmoidoszkópiát vagy kolonoszkópiát rendelhet el.

Ezen tesztek mindegyike során orvosa egy kis kamerát használ a végbélnyílás, a végbél vagy a vastagbél rendellenességeinek diagnosztizálására.

Az anoszkópia a végbélnyílás belsejét, a szigmoidoszkópia a vastagbél utolsó 2 lábát (50 centiméterét), a kolonoszkópia pedig a teljes vastagbelet vizsgálja.

Ezeknél a teszteknél egy kis üvegszálas kamera illeszkedik egy kis csőbe, amelyet a végbélbe helyeznek. Ezzel a teszttel orvosa tiszta képet kap a végbél belsejéről, így közelről megvizsgálhatja az aranyeret.

Aranyér tünetei – Milyen kezelési lehetőségek vannak a kezelésére?

Az aranyér kezelését elvégezheti otthon vagy az orvosi rendelőben.

Fájdalomcsillapítás

A fájdalom minimalizálása érdekében minden nap legalább 10 percig áztassa az problémás területet egy kád meleg vízben. Leülhet egy meleg vizes palackra is, hogy enyhítse a külső aranyér okozta fájdalmat.

Ha a fájdalom elviselhetetlen, használjon vény nélkül kapható gyógyszeres kúpot, kenőcsöt vagy krémet az égő érzés és a viszketés enyhítésére. Aranyér kúpokat találhat az interneten vagy az üzletekben.

Rost kiegészítők

Ha székrekedése van, használhat rost kiegészítőt is a széklet lágyítására. Két gyakori ilyen típusú étzrendkiegészítő van a psyllium és a metilcellulóz.

Otthoni megoldások

Az otthoni kezelések, mint például a hidrokortizon vagy az aranyér krém, enyhíthetik az aranyér okozta kellemetlenségeket. A boszorkánymogyoró párna aranyér enyhítésére is képes.

Az is segíthet, ha a végbélnyílást napi 10-15 percig ülőfürdőben áztatja.

Gyakoroljon jó higiéniát úgy, hogy minden nap zuhanyozás vagy fürdés közben meleg vízzel tisztítsa meg végbélnyílását. De ne használjon szappant, mivel a szappan súlyosbíthatja az aranyér kialakulását. Kerülje a száraz vagy durva WC-papír használatát is székletürítés után.

Hideg borogatás a végbélnyíláson csökkentheti az aranyér duzzanatát. A fájdalomcsillapítók, például az acetaminofen, az ibuprofen vagy az aszpirin szintén enyhíthetik a fájdalmat vagy a kényelmetlenséget.

Orvosi eljárások

Ha az otthoni kezelések nem segítenek az aranyér kezelésében, orvosa javasolhatja a gumiszalag lekötését. Ez az eljárás abból áll, hogy az orvos megszakítja az aranyér keringését úgy, hogy gumiszalagot helyez el körülötte.

Ez az aranyér keringésének elvesztését okozza, ami összehúzódásra kényszeríti. Ezt az eljárást csak orvos végezheti. Ne próbálja ki ezt egyedül.

Ha az Ön esetében a gumiszalag lekötése nem lehetséges, orvosa injekciós terápiát vagy szkleroterápiát végezhet. Ebben az eljárásban orvosa közvetlenül a véredénybe fecskendez be egy vegyszert. Ez az aranyér méretének csökkenését okozza.

Megelőzés

Az aranyér súlyosbodásának megelőzése vagy elkerülése érdekében kerülje a megerőltetést a székletürítés során. Ezenkívül próbálja meg növelni a vízbevitelt. Ha elegendő vizet iszik, megakadályozhatja a széklet megkeményedését.

Használja a mellékhelyiséget, amint megindul a székletürítés, hogy megakadályozza az aranyér kialakulását. Edzen rendszeresen rendszeresen, hogy elkerülje a székrekedést, és kerülje a hosszú ideig tartó ülést, különösen kemény felületeken, például betonon vagy csempén.

Az élelmi rostban gazdag élelmiszerek fogyasztása minimálisra csökkentheti az aranyér kialakulásának kockázatát a jövőben.

A jó élelmi rostforrások a következők:

  • teljes kiőrlésű
  • barna rizs
  • zabpehely
  • körte
  • sárgarépa
  • hajdina
  • korpa

Az élelmi rostok elősegítik a belek tömítettségét, ami puhítja a székletet, így az könnyebben távozik.

Komplikációk

Az aranyér szövődményei ritkák, de a következők lehetnek:

  • vérrögök a duzzadt vénában
  • vérzés
  • vérveszteség által okozott vashiányos vérszegénység
  • külső aranyér fertőzése
  • Felesleges bőr, ha egy külső aranyér eltűnik

Kilátások

Megfelelő kezeléssel valószínűleg javulást fog tapasztalni. Ha követi orvosa utasításait és betartja a kezelési rendet, beleértve az edzést és a hosszú ideig tartó ülés elkerülését, szintén javíthatja a kilátásait.

Összefoglaló

Az aranyér megnagyobbodott és kidudorodó vénák összessége a végbélnyílásban és a végbélben vagy pedig annak környékén. Nagyon gyakoriak, és a végbélvénák megterhelése okozza. A kockázati tényezők közé tartozik a krónikus székrekedés, a székletürítés során fellépő nyomás, a családban előforduló aranyér és a terhesség.

A legtöbb aranyér magától elmúlik. A kezelések általában a tünetek enyhítésére összpontosítanak, és tartalmazhatnak meleg fürdőt, valamint hidrokortizon vagy aranyér elleni krém vagy kúp használatát. A testmozgás, a sok víz ivása és a több rost fogyasztása segíthet a székrekedés enyhítésében, és megakadályozhatja az aranyér kialakulását a jövőben.

Vélemény, hozzászólás?

Next Post

A homoktövis káros hatásai - ezekről feltétlenül tudnia kell!

ked jan 11 , 2022
Vajon mik lehetnek a homoktövis káros hatásai? A homoktövis egy gyógynövény, melynek gyümölcsét sok esetben használják fel különféle ételekhez, például lekvárokhoz, pitékhez és italokhoz. Természetesen a homoktövis megtalálható számos táplálékkiegészítőben is, mivel a homoktövis kivonat számos esszenciális zsírsavat és antioxidánst […]
A homoktövis káros hatásai - ezekről feltétlenül tudnia kell!

Ez is érdekelheti