A sóhiány 12 furcsa tünete (ezekre figyelj oda!)

1. Felállást követő szédülés

Te is rendszereszen tapasztalsz szédülést, amikor hirtelen felállsz a székből vagy kikelsz az ágyból? Amennyiben a válaszod igen, úgy ez akár a sóhiány egyik árulkodó jele is lehet. A testünk a sóban megtalálható nátriumot használja a vérnyomás szabályozásához, így ha nem rendelkezünk belőle kellő mennyiséggel, úgy a hirtelen felállás azonnali vérnyomás változást eredményezhet. Amennyiben szeretnél ettől a kellemetlen állapottól megszabadulni, úgy egy pohár vízben feloldott kevés só jó megoldás lehet.

2. Gyomorégés

Az étkezések után jelentkező gyomorégés szintén a sóhiány egyik intő jele lehet. Ez a típusú fájdalom akkor jelentkezik, ha nem áll rendelkezésre elegendő gyomorsav a szervezetünkben. A sóban megtalálható nátrium és klorid fontos szerepet játszik a megfelelő emésztési folyamatok működésében, hiányukban pedig a gyomrunk nem lesz képes a szükséges sósavat előállítani. A sósav hiánya végső soron különböző emésztési problémákat okozhat, mint a gyomorégés vagy a puffadás.

3. Sós ételek utáni sóvárgás

A sóhiány egyik legnyilvánvalóbb jele, ha folyamatosan valamilyen sós ételt kívánunk. Ez a tünet kifejezetten a stresszes emberek körében jelentkezik, akiknek a szervezete nagyobb arányban használja fel a nátriumot, illetve akkor is előfordulhat, ha túl sok vizet fogyasztunk, mivel a víz hígítja a testünkben előforduló sómennyiséget.

4. Reggeli fáradtság

A só esszenciális szerepet tölt be az energiatermelésben és a kortizolszint szabályozásában. A tartósan alacsony sóháztartás úgynevezett mellékvese által okozott fáradtságot eredményezhet, ami kifejezetten a reggeli órákban jelentkezhet. Sőt, a só hiányában még letargikusnak és gyengébbnek is érezhetjük magunkat, mivel a só a sejtek energiatermelésében is megjelenik.

Az elmondottak alapján kicsit sem meglepő, hogy a reggeli órákban elfogyasztott nagyobb mennyiségű só jelentősen hozzájárulhat a testünk energizálásához és még a kedvünket is javíthatja.

5. Száraz bőr és szemek

A testünk a sót használja a sejtekben történtő víztároláshoz, így hiányában, olyan tünetek jelentkezhetnek, mint a száraz bőr vagy szemek, amik a dehidratáció nyilvánvaló jelei. Amennyiben szeretnél ezektől a tünetektől megszabadulni, úgy jó megoldás lehet, ha több sót fogyasztasz, illetve étrendedbe olyan káliuman gazdag ételeket is beiktatsz, mint az avokádó.

6. Ingerlékenység

Ha azon kapod magad, hogy egyre nehezebben kezeled a stresszes helyzeteket és ingerlékenyebb vagy, úgy ez akár a túl magas vagy a túl alacsony kortizolszint jele is lehet. De mi köze a kortizolnak a sóhoz? A só fontos szerepet játszik a mellékvese működésében, beleértve a kortizol szabályozást is, amit gyakran a stressz hormonjának is neveznek. Kutatások már igazolták, hogy a krónikus stresszben érintettek jóval magasabb sóigénnyel rendelkeznek szemben azokkal, akik nyugodtak és kiegyensúlyozottak.

7. Fejfájások

Ahogyan már említésre került az alacsony sószint dehidratációhoz is vezethet, ami gyakran szolgálhat a különböző fejfájások alapjaként. A szükséges sómennyiség hiányában a testünk sejtjei nem képesek elegendő vizet tárolni, aminek következtében összezsugorodhatnak, ami fejfájásokat is okozhat.

A sóhiány 12 furcsa tünete (ezekre figyelj oda!)
1. kép – A sóhiány 12 furcsa tünete (ezekre figyelj oda!)

8. Hasmenés

A gyakori hasmenés rengeteg folyadékvesztéssel járhat és még a testünk nátrium tartalékait is lemerítheti, így okozva elektrolit egyensúlyhiányt és dehidratációt. Ez a fajta reakció már önmagában is tovább fokozhatja a hasmenéssel járó kellemetlenséget, így ha érintett vagy ebben a problémában, úgy a só pótlása jó ötlet lehet, ha szeretnéd enyhíteni a tüneteket.

9. Felgyorsult szívverés

A só nemcsak az energiatermelésben játszik fontos szerepet, de még a szívverésünk elektromos jelekkel történő szabályozásában is. Amennyiben a testünkben kevés só áll rendelkezésre, úgy a vérnyomásunk leeshet, ami a szívünk igyekszik normalizálni felgyorsult szívveréssel. Fontos azonban megemlíteni, hogy a felgyorsult szívverés hátterében akár a kevés káliummennyiség is állhat.

10. Alvási nehézségek

Az idegrendszerünknek sóra van szüksége ahhoz, hogy a megfelelő elektromos jeleket megfelelően képes legyen elküldeni az agyból a testünk további részeire. Az alacsony sómennyiség aktiválhatja a testünk természetes „üss vagy fuss” reakcióját, így megnehezítve az elalvást. Ez az „üss vagy fuss” reakció az evolúció során fejlődött ki bennünk, és célja, hogy felkészítse a testünket egy lehetséges veszélyre.

Az elmondottak alapján már kicsit sem meglepő, hogy egy pohár vízben feloldott 1/8 teáskanálnyi só lefekvés előtt miért lehet nagyszerű elalvás segítő. Amennyiben tovább javítanád az alvásaid minőségét, úgy javasoljuk, hogy egészítsd ki magnézium-glicináttal vagy B1-vitaminnal.

11. Izomgörcsök

A só esszenciális szerepet tölt be a nátrium-kálium pumpálásban, ami többek között felelős az izmok összehúzódásáért és elernyedéséért, valamint a különböző idegi jelekért. A só hiányában az izmaink nem fogják megkapni az elernyedéshez szükséges megfelelő impulzusokat, aminek következtében izomgörcsök alakulhatnak ki.

12. Hőmérséklet érzékenység

Végül, de nemutolsó sorban a só hiánya még a hőmérsékleti érzékenység kialakulásában is megjelenthet, mint kockázati tényező, köszönhetően annak, hogy a só segíti a testünk hőszabályozását és a vízvisszatartásban is szerepet játszik. A testünk természetes módon sót veszít az izzadáson keresztül, így, ha nem áll rendelkezésre elegendő mennyiség belőle, úgy könnyen azt érezhetjük, hogy állandóan melegünk van.

Most, hogy áttekintettük a sóhiány 12 figyelmeztető tünetét érdemes lehet néhány szót ejtenünk arról is, hogy miért alakulhat ki ez az állapot. A probléma hátterében állhat például valamilyen vesesérülés, aminek következtében a veséink túl sok sót fognak kiválasztani. Az egészséges vesék azonban nem csak kiválasztják a sót, de gondoskodnak arról is, hogy a testünk más területei is tudják hasznosítani, így amennyiben ez a folyamat kiesik, úgy kialakulhat a sóhiány állapota.

Sőt, a különböző magas vérnyomás miatt felírt vizelethajtó gyógyszerek szintén kockázati tényezőként jelenhet meg, mivel a rendszeres vizelés következtében több só távozhat a testünkből.

Nem utolsósorban további problémát jelenthet még a túl sok víz fogyasztása. Meglepően hangzik, hiszen mindenhol azt haljuk, hogy mennyire fontos a megfelelő hidratáció, azonban a túl sok víz fogyasztása extra munkát adhat a veséink számára, ami hasonló eredményekkel járhat, mint a különböző vizelethajtó gyógyszerek használata.

Végezetül, ha Te is érintett vagy a sóhiányban, úgy íme néhány jó tanács, amire mindenképpen érdemes lehet odafigyelned pótlása során.

  • Só és só között óriási különbség lehet. Ha szeretnéd pótolni a szükséges sómennyiséget, úgy mindenképpen kizárólag természetes sót válassz, mivel a feldolgozott só csak további károkozat okozhat. A legtöbb feldolgozott élelmiszer asztali sót tartalmaz, amelyek gyakran gazdagok alumínium összetevőkben és térfogatnövelő szereket. Kutatások már bebizonyították, hogy ezek az alkotóelemek bizonyítottan növelheti a magas vérnyomás kialakulásának a kockázatát és akár májsérüléseket is okozhatnak. Ha jó minőségű sót szeretnél beiktatni étrendedbe, úgy javasoljuk, hogy használj kelta tengeri sót vagy Baja Gold-ot.
  • Fogyassz ébredés után fél liter vizet összekeverve 1/8-ad teáskanálnyi tengeri sóval. A vízben feloldódó só segíthet a testünknek, hogy gyorsabban felszívja a vizet, így felturbózva a hidratáltságunkat és elektrolit szintünket.
  • Végezetül kerüld a túl sok kávé fogyasztását. Napi 2-3 csésze még megfelelő lehet, azonban a túl sok kávé erős vizelethajtóként funkcionálhat a testünkben, ami tovább növelheti a sómennyiség hiányát a testünkben.

Vélemény, hozzászólás?

Next Post

10 gyógynövény a tiszta és egészséges tüdőért

hét dec 16 , 2024
Tudtad, hogy évente világszerte több mint 4 millió ember hal meg légszennyezés okozta betegségekben? És hogy a WHO szerint a világ népességének 90%-a szennyezett levegőt lélegzik be nap mint nap? A tüdőnknek óriási kihívásokkal kell szembenéznie – légszennyezés, dohányfüst, különböző […]
10 gyógynövény a tiszta és egészséges tüdőért

Ez is érdekelheti