1. Hideg lábak
Ha Te is azt tapasztalod, hogy lábaid állandóan fáznak és fagyosak, úgy ez a tünet, akár a jód hiányát is jelezheti a testedben. A tünet kialakulásának hátterében az áll, hogy a kevés jódmennyiség hatására a pajzsmirigyünk nem fog elegendő hormont előállítani, ami befolyásolja a hőérzetünket is, így okozva hideg lábakat vagy kezeket.
2. Ritkuló szemöldök
A szemöldök ritkulása vagy akár teljes kihullása azt jelezheti, hogy a pajzsmirigyünk működése lelassult köszönhetően a jód hiányának. A problémát ez esetben az okozza, hogy a szőrtüszők növekedési ciklusa lerövidül, aminek köszönhetően megritkulnak. Ritkább esetekben a fejbőr területét is érintheti a jódhiány hajhullás formájában.
3. Hirtelen súlygyarapodás
Ha azt veszed észre, hogy testsúlyod rövid idő alatt, hirtelen megnövekedik bármilyen étkezési szokás vagy fizikai aktivitás megváltoztatása nélkül, úgy akár a jód hiányában is érintett lehetsz. A pajzsmirigyünk különösen fontos szerepet játszik az anyagcsere folyamatainak szabályozásában, és a jód hiány a testünkben többek között ezt is befolyásolhatja, aminek egyik tünete lehet a hirtelen súlygyarapodás.
Fontos, hogy a magas kortizolszint szintén okozhat testsúllyal kapcsolatos problémákat, így ez a tünet nem automatikusan jelenti a jód hiányát a testedben.
4. Száraz száj
A szánkban megtalálható mirigyeknek jódra van szükségük a nyál előállításához, így ha kevés jód található a testünkben, úgy az automatikusan száraz szájat okozhat. Ez a tünet kifejezetten azok körében jellemző, akik rendszeresen alkalmazzák életükben az időszakos böjtöt, mivel a böjt során a testük kimeríti az olyan ásványi raktárakat, mint a magnézium vagy jód.
5. Mellérzékenység vagy ciszta kialakulása
A mellekben megtalálható szövetek minden nap jódot használnak ahhoz, hogy megőrizzék egészségüket. A jód hiánynak köszönhetőn a mellszövetek begyulladhatnak, aminek hatására fájdalmassá válhatnak, valamint kialakulhatnak ciszták is. Sőt, rendelkezésre álló kutatások már azt is bebizonyították, hogy a tartósan alacsony jód szint a hölgyek körében megnöveli a petefészek ciszták kialakulásának a kockázatát is.
Érdekességként a Japán nők körében 43%-kal kisebb eséllyel alakul ki valamilyen cisztás elváltozás összevetve az amerikai nőkkel. Hogy miért? A japán étrend fontos részét képezik a tenger gyümölcsei, amelyek köztudottan rendkívül gazdagok jódban és egyéb ásványi anyagokban.
6. Fájdalmas menstruáció
Rendelkezésre álló megfigyelések azt találták, hogy azok a nők, akik tartósan alacsony jódszinttel rendelkeznek sokkal intenzívebben és fájdalmasabban élik meg a menstruációjukat, szemben azokkal a hölgyekkel, akik megfelelő jód mennyiséggel bírnak. A jód fontos szerepet játszik az olyan hormonok szabályozásában, mint az ösztrogén vagy a progeszteron, hiánya pedig megemelheti a hölgyek testében az ösztrogénszintet. Végső soron a magas ösztrogénszint megvastagíthatja a méh nyálkahártyáját, így okozva erősebb fájdalmakat és vérzéseket a menstruáció időszakaiban.
7. Gyakori vizelési inger
Míg a jód hiánya a hölgyek esetében fájdalmasabb menstruációt eredményezhet, úgy a férfiak esetében gyakoribb vizelési ingert. A jód hiányának következtében a magasabb ösztrogénmennyiség a prosztata megnagyobbodását eredményezheti, ami nyomást helyezhet a húgyhólyagra, így okozva vizelési ingert. Emiatt a férfiak azt érezhetik, hogy rendszeresen mosdóba kell járniuk még akkor is, ha csak néhány csepp vizelet jön a vizelések során.
8. Gyomorfekély
A gyomrunk nyálkahártyájában megtalálható sejteknek szintén nagy szükségünk van a jódra, ahhoz, hogy megfelelő védőpajzsot tudjon létrehozni a testünkben. A tartós jódhiány következtében ez a nyálkahártya meggyengülhet, vagy teljesen eltűnhet, aminek hatására drasztikusan megnövekedhet az olyan fertőzések kialakulásának esélye, mint a helicobacter pylori. Hosszú távon ez a gyenge vagy megsemmisült nyálkahártya gyomorfekély vagy gyomorhurut kialakulásához vezethet.
9. Alsó nyaki csomó
A nyak alsó szakaszában kialakulása csomó a pajzsmirigy probléma egyik legárulkodóbb tünete. Ezt a típusú pajzsmirigy megnagyobbodást golyvának nevezik, nem fájdalmas, azonban kellemetlen lehet különösen nyeléseknél vagy fejünk forgatásánál. A golyvát nem kizárólag jódhiány okozhatja, kialakulásának hátterében megjelenhetnek még az immunrendszerrel kapcsolatos problémák is.
10. Ínyvérzés
Az alacsony jódszint következtében testünk immunrendszere meggyengülhet, aminek köszönhetően nem lesz képes hatékonyan megbirkózni a szánkban megjelenő veszélyes baktériumokkal. Ahogyan már korábban említettük, a szánk a jódot használja a nyál termeléséhez is, így hiányában a különböző baktériumok az ínyünk területen halmozódhatnak fel, így okozva vérző és fájdalmas ínyeket.
11. Függőleges körömbarázdák
Teljesen normális ha körmödön függőleges barázdákat látsz, amelyek fentről lefelé futnak a körömágyadba, azonban, ha erre leszel figyelmes, hogy ezek a barázdák egyre mélyebbek és nagyobbak lesznek, úgy ez akár jelezheti a tartósan alacsony jód miatt kialakult pajzsmirigy problémát.
A jód hiánya csökkentheti a véráramlást a körmeink irányába, így a különböző fontos tápanyagok és az oxigén nem fog eljutni erre a területre, ami a már említett mélyedéseket és töréseket eredményezheti.
12. Körömgomba
A tartósan alacsony jódhiány nem csak a vérkeringést lassíthatja a körmök irányába, de még a különböző kórokozók elszaporodásának az esélyeit is növelheti, így okozva körömgombát. A jód elképesztő antimikrobiális tulajdonságokkal bír, ami az említett kórokozókat távol tarthatja a körmeinktől, ezért is szoktak alkalmazni néhány cseppet belőle a különböző körömgomba eltávolító készítményekben.
Most, hogy áttekintettük a jódhiány 12 árulkodó tünetét, érdemes lehet ejtenünk néhány szót a kialakulásáról is. A jódot a testünk több, különböző területen is felhasználja, leginkább a pajzsmirigy, csecsemőmirigy, petefészek és a prosztata sejtjeiben található meg nagyobb mennyiségben, illetve szükség van rá még az agysejtekben is. Sőt, a jód még a sebgyógyulásban és az egészséges bőr megőrzésében is fontos szerepet tölt be.
Felnőttek számára a javasolt napi mennyisége 150 mikrogramm, míg a terhes nők esetében ez a szám akár 250 mcg is lehet. Elképesztően hangzik, de a legfrissebb felmérések alapján kizárólag Európában a felnőtt lakosság közel 50%-ka érintett valamilyen szintű jódhiányban.
De vajon mi állhat a jódhiány kialakulásának hátterében? Elsőként fontos megemlíteni a földművelési technológiákat. A jelenleg használt módszerek nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy a különböző zöldségek és gyümölcsök jódtartalma drasztikusan lecsökkenjen, így fokozva a jódhiány kialakulását a fogyasztók körében.
Második ok lehet maga a tény, hogy egyszerűen nem fogyasztunk elengedő jódot. A különböző halak, rákfélék mind rendkívül gazdagok jódban, azonban sok országban nem képezik a mindennapi étkezések részeit. További okoként említhető még a szelén alacsony szintje, ami a pajzsmirigy működés lassulását eredményezheti, illetve a goitrogén élelmiszerek rendszeres fogyasztása, amelyek olyan antitápanyagokat tartalmaznak, amelyek csökkentik a jód felszívódását.
A jódhiány tüneteinek és kialakulásának áttekintése után már csak egy kérdés maradt megválaszolatlanul – hogyan pótolhatjuk a szükséges jódmennyiséget?
Amennyiben szeretnéd hatékonyan pótolni a jódot, úgy jó döntés lehet jódban gazdag ételeket beiktatni az étrendedbe, mint a tengeri hínár vagy a nori algalap, amit gyakran láthatunk sushik elkészítése során. Továbbá javasoljuk, hogy vásárolj otthonodba valamilyen jó minőségű víztisztítót. A víztisztítók segíthetnek kiszűni a csapvízben megtalálható káros anyagokat, amelyek gyakran összefüggésbe hozhatók az alacsonyabb jódszinttel. Végül, de nemutolsó sorban asztali só helyett használj tengeri sót főzéseid alkalmával, mivel ez a típusú só gazdag jódban és egyéb ásványi anyagokban.