A májunk testünk egyik legfontosabb szerve, ami percenként közel 1.5 liter vért szűr meg. Amennyiben szeretnénk hosszútávon megőrizni az egészségünket, úgy mindenképpen fontos feladat lehet, hogy olyan tápanyagokat és élelmiszereket fogyasszunk, amelyek segíteni megőrizni májunk egészségét. Többek között a májunk felelős a különböző méreganyagok lebontásáért, az epe előállításáért, aminek segítségével megszabadulhatunk a salakanyagoktól, valamin az olyan zsírban oldódó vitaminok tárolásáért, mint az A, D, K, B12 és az E-vitamin.
Sajnos az emberek túlnyomó többége nem fordít különösen nagyobb figyelmet egészségnek megőrzésére, aminek köszönhetően a májuk is jelentősen sérülhet. A túlsúly, a rendszere alkohol és gyorsélelmiszerek fogyasztása mind-mind olyan tényező lehet, amelyek bizonyítottan csökkenthetik a májunk munkájának hatékonyságát.
Szerencsére több olyan jól bevált módszer is létezik, amelyek segíthetnek a különböző májsérüléseket helyreállítani és cikkünkben, most 8 ilyen hatékony gyógymódot fogunk bemutatni, azonban mielőtt rátérnénk ezekre a gyógymódokra mindenképpen érdemes ejtenünk néhány szót arról, hogy hogyan is ismerhetjük fel, ha májsérülésben vagyunk érintettek.
Amennyiben májsérülésben vagy érintett, úgy az első legárulkodóbb tünet a jobb oldaladon jelentkező fájdalom lehet, ami leginkább a nyak és a váll területeire koncentrálódik. Ez a tünet azért alakulhat ki, mivel a megnövekedett máj extra nyomást helyezhet a gerincünk egy fontos idegére. További árulkodó tünet lehet még a jobb oldali bordaív alatt jelentkező fájdalom, ami étkezések után fordul elő köszönhetően az epe hiányának, valamint a has környékén felgyülemlett nagyobb mennyiégű zsír.
Végül, de nemutolsó sorban a májsérülés akár lábduzzanatot és seprűvénákat is okozhat a jobb lábon, köszönhetően a testünkben felgyülemlett méreganyagoknak.
Most, hogy áttekintettük a májsérülés legáltalánosabb tüneteit itt az ideje, hogy rátérjünk a 8 hatékony gyógymódra, ami segíthet a májunk regenerálásában.
1. Kolin
A kolin egy létfontosságú tápanyag, aminek hiánya bizonyítottan zsírmájat és különböző izomsérüléseket okozhat. Napi 300 mg kolin bevitele táplálékkiegészítő formájában hatékonyan segítheti megtisztítani a májunkat a felesleges zsíroktól, illetve visszafordíthatja a már folyamatban lévő zsírmáj kialakulásának az állapotát is. A felsorolt jótékony hatásait annak köszönheti, hogy képes javítani az epe minőségét, ami többek között felelős a zsírok lebontásáért a testünkben.
A kolin pótlására akár természete úton is lehetőséged van olyan ételek rendszere fogyasztásával, mint a tojás, marhamáj, organikus húsok, brokkoli vagy a kelbimbó.
2. Metionin
A metionin egy kén alapú aminosav, amely segíti a májunk a regenerációban a különböző sérülések esetében azáltal, hogy hatékonyan támogatja a méregtelenítés folyamatát. Metioninban gazdag élelmiszerek közé sorolhatjuk a tojást, szezámmagot, a csirkehúst és a tonhalat. Ezeknek az élelmiszereknek a rendszeres fogyasztása segíthet a testünkek több glutationt előállítani, ami egy erőteljes gyulladáscsökkentő antioxidáns.
Sőt, a glutation még a különböző ízületi gyulladásokat is mérsékelheti, illetve fontos szerepet játszik az alkohol lebontásában és a különböző neurotranszmitterek létrehozásában az agyunkban.
3. Keserűsó
Ahogyan már korábban említettük az epe fontos szerepet játszik a zsírok lebontásában, illetve javítja a különböző zsírban oldódó vitaminok felszívódását. Sajnos a különböző májsérülések az epét sűrűbbé tehetik, aminek köszönhetően extra nyomást fejthet ki az epehólyagon és az epevezetéken. Jó hír, hogy a keserűsó napi alkalmazása segíthet az epe sűrűségét csökkenteni, így biztosítva, annak megfelelő működését.
4. Szulforafán
A szulforafán egy erőteljes antioxidáns, ami kimagasló gyulladáscsökkentő hatásokkal rendelkezik és olyan keresztesvirágú zöldségekben fordul elő, mint a brokkoli, kelbimbó, karfiol vagy a kelkáposzta. Kutatások már bebizonyították, hogy a májban fennálló tartós gyulladás akár inzulinrezisztenciát, cukorbetegséget vagy különböző rákos megbetegedéseket is okozhat.
Szerencsére a felsorolt keresztesvirágú zöldségek rendszeres fogyasztása segíthet kordában tartani a gyulladások mértékét, köszönhetően a bennük megtalálható szulforafánnak, ami többek között támogatja a májunkat az olyan anyagok lebontásában, mint a koffein, különböző gyógyszerek és méreganyagok.
Fontos, hogy az említett zöldségek megfőzése olyan fontos enzimeket pusztíthat el, amelyek támogatják a szulforafán felszívódását a testünkben, így mindenképpen azt javasoljuk, hogy próbáld őket nyersen fogyasztani.
5. Tokotrienol
Az idő előrehaladtával a májban megtalálható sérülések hegesedéseket, úgynevezett fibrózisokat okozhatnak, amelyek tovább súlyosbíthatják a már meglévő károsodásokat. A tokotrienol az E-vitamin leghatékonyabb formája, amely természetes módon képes csökkenteni a testünkben kialakult fibrózisokat, sőt antioxidáns tulajdonságainak köszönhetően még a gyulladáscsökkentés területén is a segítségünkre lehet.
6. Kurkuma
A kurkuma egészségre gyakorolt jótékony hatásait a benne megtalálható kurkuminnak köszönheti, ami még a májsérülések helyreállításában is a segítségünkre lehet. A kurkumin az egyik legerősebb természetes gyulladáscsökkentő, amit gyakran használnak fájdalomcsillapításra is, illetve az antioxidáns aktivitás serkentésére.
Amennyiben szeretnéd kipróbálni a kurkumint úgy javasoljuk, hogy fogyaszd táplálékkiegészítő formájában, napi ajánlott mennyisége 2000 mg.
7. D-vitamin
Tudtad, hogy a D-vitamin tartós hiánya akár zsírmájat is okozhat? A testünk természetes módon is képe D-vitamint előállítani, amikor a bőrünket napfény éri, azonban mindenképpen érdemes pótolnunk a szükséges mennyiséget táplálékkiegészítők segítségével is. A D-vitamin többek között segíthet csökkenteni a testünkben fellépő gyulladások mértékét, valamint serkenteni az epe előállítását.
Az elmondott hatásainak köszönhetően hozzájárulhat a máj felületén jelentkező hegesedések mérsékléséhez, illetve csökkentheti a zsírok felhalmozódásának kockázatát is.
8. Glutation
A metionin alatt már szóba került a glutation, azonban külön is érdemes megemlítenünk, mivel az egyik leghatékonyabb gyógymódként van számon tartva, ami segíthet a sérült máj helyreállításában. A glutation az egyik legerőteljesebb antioxidánsként van számon tartva, amit a májunk is előállítani, azonban bizonyos élelmiszerek fogyasztásával mi magunk is pótolhatjuk, mint például az avokádó vagy a spárga.
A glutation képes az egész testünkben megvédeni az úgynevezett szabad gyökökkel szemben, amelyek többek között felelősek a különböző krónikus gyulladások kialakulásáért is. Amennyiben szeretnéd Te is fokozni tested glutation mennyiségét, úgy az alábbi lehetőségeket tudjuk javasolni.
Fogyassz olyan kénben gazdag ételeket rendszeresen, mint a keresztesvirágú zöldségek, fokhagyma, kocsonya, dió vagy a torma. Az említett kénben gazdag ételek természetes módon serkenthetik testünk glutation készleteit.
Másodszor, fogyassz olyan szelénben gazdag élelmiszereket, a tonhal, szardínia vagy a tojás. Végül, de nemutolsó sorban fogyassz napi 3 alkalommal máriatövis kiegészítőt. A máriatövis a legjobb gyógynövény, amely képes fokozni a glutationtermelést, illetve csökkenteni a májban megjelenő gyulladások mértékét.
Összefoglalva elmondhatjuk, hogy több olyan hatékony gyógymód is létezik, amelyek tartósan segíthetnek regenerálni májunkat és visszafordítani a különböző káros folyamatokat. Szerencsére a májunk az egyik legjobb regenerációs képeségekkel rendelkező szervünk, így csupán egy kis odafigyeléssel szinte azonnal visszaállíthatjuk egészségét.