Biztosan Te is hallottál már a különböző májtisztító kúrákról, amelyek garantáltan segíthetnek májunk egészségének helyreállításában. Mindenféle ételek és italok léteznek, amelyekről azt állítják fórumok és kutatások, hogy hatékonyak, de tényleg ez a valóság? Egyáltalán miért lett ennyire fontos mindenkinek a máj egészségének megőrzése?
A májunk alapvető feladata, hogy megszabadítsa a testünket a különböző méreganyagoktól. Szerepe azért vált kiemelten fontossá, mivel a mai táplálkozási szokások több tucat olyan élelmiszert tartalmaznak, amelyek sajnos jelentősen megterhelik májunkat, így okozva különböző sérüléseket. A különböző zsíros ételek és a gyorsélelmiszerek, valamint a rendszeres alkoholfogyasztás mind-mind bizonyítottan mérsékelheti májunk funkcionalitását, ami miatt fontosabb feladattá válhat a máj méregtelenítése.
Cikkünkben most 7 italt fogunk megvizsgálni, amelyekről úgy tartják, hogy segíthetnek a máj tisztításában, illetve lerántjuk a leplet arról is, hogy valóban működnek-e a már rendelkezésre álló kutatások alapján.
1. Zöld tea
A zöld teát a világ egyik legegészségesebb italaként tartják számon, aminek rendszeres fogyasztása akár a májunk egészségének megőrzésében is a segítségünkre lehet. Gazdag az úgynevezett katecin antioxidánsokban, amelyek olyan molekulák, amik megvédhetik a testünk sejtjeit a különböző sérülésekkel szemben, sőt, akár a már sérült sejteket is regenerálhatják.
Egy 2019-ben készült kutatás azt találta, hogy zöld teában megtalálható specifikus katecin, az úgynevezett EGCG, védelmet nyújthat a nem alkohol okozta zsírmáj kialakulásával szemben. Napi 3 pohár zöld tea elfogyasztása már annyi EGCG mennyiséget tartalmazhat, ami a már említett jótékony hatást is kifejtheti.
Fontos azonban megemlíteni, hogy a zöld tea minőségén nagyon sok múlik, azonban a kutatás nem tért ki arra, hogy a vizsgálat alatt pontosan milyen formában fogyasztották a zöld teát a megfigyelésben résztvevők.
2. Kurkuma tea
A kurkuma egészségre gyakorolt hatásait a benne megtalálható kurkuminnak köszönheti, ami akár a májtisztításban is segítséget nyújthat. Kutatások már több alkalommal bebizonyították, hogy a kurkumin erőteljes gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, amik a sérült máj regenerálásában is fontos szerepet tölthetnek be.
Egy megfigyelés például arra lett figyelmes, hogy napi 500 mg kurkuma elfogyasztása akár 15%-kal javíthatja a máj funkcióit azoknál, akik nem alkohol okozta zsírmáj állapotában érintettek. Egy másik vizsgálat pedig azt erősítette meg, hogy napi 3000 mg kurkumapor 12 héten át történő fogyasztása szignifikánsan csökkentheti a májenzimek szintjét.
A kurkumaport szinte bármelyik gyógyszertárban és drogériában elérheted, javasolt mennyisége napi 2 teáskanál egy csésze teához.
3. Gyömbér tea
Egy 12 héten át tartó vizsgálatban közel 2500 májkárosodásban érintett egyén vett részt, akik napi 2 gramm gyömbért fogyasztottak. A vizsgálat végén a kutatók arra lettek figyelmesek, hogy a gyömbért fogyasztók körében a májfunkciók 17%-kal javultak szemben a placebot kapott csoporttal.
A gyömbér hasonlóan a kurkumához szinte bármelyik drogériában beszerezhető, és napi 1 evőkanál, őrölt formában történő fogyasztása már jelentősen hozzájárulhat a máj egészségének megőrzéséhez.
4. Grapefruit juice
A grapefruit gazdag a naringin nevezetű antioxidánsban, amelyről laboratóriumi kutatások azt találták, hogy segíthet megelőzni a nem alkohol okozta zsírmáj állapotának megjelenését. Sajnos ezeket a kutatásokat nem emberek körében végezték, így nem lehet 100%-os bizonyosággal kijelenteni, hogy valóban hatékonyan hozzájárulhat a májtisztításhoz.
Nem utolsósorban fontos azt is megemlíteni, hogy a grapefruit kapcsolatba léphet más gyógyszerekkel, így mindenképpen alkalmazása előtt javasoljuk, hogy egyeztess kezelőorvosoddal a lehetséges kockázatok elkerülése érdekében.
5. Almaecet
Az almaecet elképesztő hatásaival kapcsolatban már számtalan tanulmány született, így nem meglepő, hogy akár a májtisztításban is segítségünkre lehet. Egy tanulmány során olyan egereket vizsgáltak, akik májkárosító anyagoknak voltak kitéve hosszabb ideig. 3 hónapos megfigyelés után a kutatók azt találták, hogy az almaecet magas kalóriatartalmú étrenddel történő kombinálása jelentősen javította az egerek májfunkcionalitását.
A jövőben mindenképpen további kutatásra lesz szükség, azonban az biztos, hogy napi 1-2 evőkanál almaecet fogyasztása teljesen biztonságos, és több módon is hozzájárulhat az egészségünk megőrzéséhez, például csökkentheti a vércukorszintet és segíthet megőrizni a szív egészségét is.
6. Kávé
Jó hír a kávé szerelmeseinek, hogy kedvenc reggeli italuk rendszeres fogyasztása fontos szerepet játszhat májuk egészségének megőrzésében. A kávé májra gyakorolt hatásával kapcsolatban több kutatás is született. Például az egyik tanulmány azt találta, hogy napi 2 csésze kávé elfogyasztása olyan májbetegségek kialakulásának kockázatát mérsékelheti, mint fibrózis és a hepatitisz B é C okozta májbetegségek.
Sőt, olyan adatokat is napvilágot láttak, miszerint a rendszeres kávéfogyasztók körében még a rendszeres alkoholfogyasztás okozta májsérülés mértéke is kisebb volt szemben azokkal, akik nem fogyasztanak kávét.
Röviden – a kávé rendszeres fogyasztása bizonyítottan hozzájárulhat májunk egészségének megőrzéséhez, azonban napi 2 csészénél semmiképpen sem ajánlott többet fogyasztani.
7. Céklalé
A céklalé óriási figyelmet kapott az elmúlt években és szerencsére egyre több kutatás készül azzal kapcsolatban, hogy pontosan hogyan is támogatja az egészségünket. Köszönhetően a benne megtalálható erőteljes antioxidánsoknak a céklalé rendszeres fogyasztása akár a májgyulladások mértékét is csökkentheti.
Egy 500 felnőtt bevonásával készült vizsgálat során a résztvevők napi 250 ml céklalevet fogyasztottak. 3 hónap elteltével a kutatók arra lettek figyelmesek, hogy a céklalevet fogyasztók körében közel 20%-kal javult a májfunkcionalitás.
Összefoglalva elmondható, hogy a céklalé egészségére gyakorolt hatását már több fórumon is vizsgálták, és egybehangzóan arra jutottak, hogy rendszeres fogyasztása valóban hozzájárulhat a máj egészségének javításához.