11 furcsa tünet, ami a magnézium hiányát jelezheti

A magnézium fontos szerepet tölt be egészségünk megőrzésében, testünk minden egyes sejtéjében megtalálható és olyan fontos folyamatokban játszik szerepet, mint az energiatermelés, fehérjeképzés, a gének karbantartása valamint az izommozgások koordinálása. Sőt a magnézium megfelelő pótlása még a megnövekedett edzésteljesítményekhez is hozzájárulhat, valamint segíthet fenntartani az egészséges vércukorszintet, illetve megőrizni agyunk és szívünk egészségét.

Ezek után kétség sem fér hozzá, hogy a magnézium szintünkre mindenképpen érdemes nagyobb figyelmet fordítanunk. Itt merül fel a kérdés – vajon honnan tudhatjuk, hogy elegendő magnézium áll rendelkezésre a testünkben?

Amennyiben a magnézium alacsony szintjével szembesülünk, úgy a testünk furcsa tüneteket produkálhat, amiket semmiképpen sem érdemes figyelmen kívül hagynunk. Cikkünkben most pontosan 11 meghökkenő tünet kerül bemutatásra, ami akár a magnézium hiányát is jelezheti.

1. Izomrángás

Nagyon sokan tudják, hogy a magnéziumhiány egyik legárulkodóbb jele a különböző izomgörcsök megjelenése, különösen a vádli területén, azonban egy másik árulkodó tünet lehet a szemhéjban jelentkező izomrángás is. Amikor a testünkben nem áll rendelkezésre elengedő magnézium, úgy több kalcium áramlik az idegekbe, aminek köszönhetően túltöltődnek, és olyan jeleket küldhetnek az arc területére, ami az említett izomrángásokat okozhatja a szem területén.

A legtöbb esetben a tünet hátterében a túl sok szénsavas üdítőitalok, valamint a feldolgozott szénhidrátokban gazdag élelmiszerek fogyasztása áll.

2. Éjszakai ébredések 2-3 óra között

Amennyiben gyakran ébredsz meg az éjszaka közepén, és a vissza alvás sem megy könnyedén, úgy akár ez a magnézium hiányát is jelezheti számodra. A probléma hátterében ez esetben a maga kortizolszint állhat, ami erőteljesen befolyásolja az alvási ciklusunkat. Szerencsére a magnézium pótlása segíthet csökkenteni a kortizolszintünket és ellazítani a testünket, így biztosítva a nyugodt és pihentető alvást.

3. Ingerlékenység

Észrevetted már, hogyha kihagysz egy étkezést a nap folyamán, úgy utána sokkal nyűgösebb és ingerlékenyebb vagy? Ennek az az oka, hogy az étkezés kihagyása a vércukorszint leesésével jár, aminek köszönhetően a sejtek hirtelen nem tudják, hogy honnan szerezzenek energiát. Az olyan elektrolitok pótlása, mint a magnézium, kálium és a nátrium mind-mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy jobban tolerálja a testünk a böjtölés ilyen jellegű negatív hatását.

4. Szabálytalan szívverés

A magnézium a kálicummal közösen együttműködve segíti a szív izmainak összehúzódását és ellazulását, így biztosítva, hogy az megfelelően tudja pumpálni a testünk minden pontjára szükséges vérmennyiséget.

Ha Te is rendszeresen tapasztalsz szabálytalan szívverést vagy nagyobb dobbanásokat, úgy nagyon nagy valószínűséggel több magnéziumra van szükséged.

5. Magas vérnyomás

A magnéziumra testünknek a vérnyomás szabályozásánál is szüksége van, többek között szerepet játszik az erek tágításában, így segítve a vér megfelelő áramlását. Ha a testünkben nem áll rendelkezésre elengedő magnézium, úgy a kalcium felhalmozódhat az erekben, ami csökkentheti rugalmasságukat, illetve leszűkítheti a vér útját.

11 furcsa tünet, ami a magnézium hiányát jelezheti
1. kép – 11 furcsa tünet, ami a magnézium hiányát jelezheti

Végső soron ezek a folyamatok magasabb vérnyomást okozhatnak, mivel a szívünk igyekszek keményebben dolgozni, hogy el tudja juttatni a vért a szükséges helyekre. Ritkább esetekben a magnézium által okozott vérnyomás növekedés, még fejfájást és migrént is okozhat.

6. Székrekedés

Ha rendszeresen érintett vagy a székrekedés kellemetlen tüneteiben, úgy nagy valószínűéggel szükséged van magnéziumra. A magnézium segít a vastagbélben található izmok kontrollálásában, illetve a salakanyag eltávolításában. Sőt, a magnézium citrát bizonyítottan segíthet növelni a széklet víztartalmát, így segítve a fellazítását és biztosítva, hogy könnyebben távozzon a testünkből.

7. Csontfájdalom

A csontokkal kapcsolatos fájdalmat jellemzően azonnal kalcium hiányhoz társítják, pedig akár a magnézium hiányát is jelezheti. Érdekességként megemlíthető, hogy a testünkben rendelkezésre álló magnézium közel 60%-ka a csontokban tárolódik, és szorosan együtt működik a D-vitaminnal és a kalciummal annak érdekében, hogy megőrizzek egészségüket és erősségüket.

Sőt, a magnézium még egy mellékpajzsmirigy által termelt hormont is képes stimulálni, aminek feladatai közé tartozik a kalcium csontokba történő juttatása. Pontosan ebből kifolyólag, ha nem áll rendelkezésre elegendő magnézium a testünkben, úgy a csontjaink gyengébbekké és törékenyebbé válhatnak, valamint akár csontfájdalmakat is megtapasztalhatunk.

8. Merev ízületek

A magnézium képes aktiválni a D-vitamint, aminek köszönhetően segíthet megakadályozni a kalcium felhalmozódását az ízületekben. A merev ízületek kialakulásának hátterében nem csak a magnézium hiánya állhat, de ilyen problémát okozhat a C-vitamin vagy a réz tartós hiánya is, amelyek mind-mind fontos szerepet töltenek be a kollagénképződésben.

9. Szorongás

Az idegrendszerünknek jelentős mennyiségű káliumra és magnéziumra van szüksége ahhoz, hogy nyugodtan és kiegyensúlyozottan tudjon működni. Amennyiben érintett vagy ezeknek a hiányában vagy kevés B1-vitamin áll rendelkezésre a testedben, úgy jóval nagyobb eséllyel alakulhat ki a túlgondolás és a szorongás mentális állapota.

Ezek az állapot a túlságosan aktívan működő „fuss vagy üss” idegrendszeri reakció miatt jelentkezhetnek.

10. Csokoládé kívánása

Érzelmi stresszhelyzetekben a testünk több adrenalint és kortizolt bocsát ki, amik jóval nagyobb mértékben használhatják fel a rendelkezésre álló magnéziumraktárainkat. Ennek köszönhetően kialakulhat bennünk az erős késztetés arra, hogy csokoládét együnk, mivel a csoki természetes módon gazdag magnéziumban.

11. Izomgörcsök

A magnézium tartós hiánya szinte a testünk bármely pontján izomgörcsöket okozhat. Jellemzően ezek az izomgörcsök a vádli tájékán jelentkeznek, azonban előfordulhatnak a nyak területén is. Amennyiben szeretnél ezektől a görcsöktől gyorsan megszabadulni, úgy mindenképpen fontos, hogy fordíts nagyobb figyelmet az elektrolitok pótlására, valamint a sófogyasztásra.

Most, hogy megismertük a 11 furcsa tünetet, ami a magnézium hiányát jelezheti végezetül íme néhány jó tanács, ami neked is segítségedre lehet a magnézium pótlásával kapcsolatban.

  • Lehetőséged szerint fogyassz minden nap olyan zöld leveles zöldségeket, mint a kelkáposzta, saláta vagy a rukkola. További jó választás lehet még a tökmag, joghurt vagy a lazac.
  • Próbálj ki valamilyen elektrolit por táplálékkiegészítőt. Ez kifejezetten akkor lehet előnyös, ha rendszeresen alkalmazod az időszakos böjtölést.
  • Kerüld a magas cukor és finomított szénhidráttartalmú ételek és italok fogyasztását. Ezek az élelmiszerek bizonyítottan felgyorsíthatják a testünk magnéziumraktárainak a kiürülését, így rendszeres fogyasztásuk semmiképpen sem ajánlott.
  • Használj valamilyen D-vitamin kiegészítőt. A D-vitamin pótlása segíthet a testedben rendelkezésre álló magnéziumot jobban felhasználni és felszívni.

Vélemény, hozzászólás?

Next Post

8 hatékony gyógymód, ami helyreállítja a sérült májat

pén júl 26 , 2024
A májunk testünk egyik legfontosabb szerve, ami percenként közel 1.5 liter vért szűr meg. Amennyiben szeretnénk hosszútávon megőrizni az egészségünket, úgy mindenképpen fontos feladat lehet, hogy olyan tápanyagokat és élelmiszereket fogyasszunk, amelyek segíteni megőrizni májunk egészségét. Többek között a májunk […]
8 hatékony gyógymód, ami helyreállítja a sérült májat

Ez is érdekelheti