A fogfájás enyhe vagy súlyos fájdalmat tud okozni főként a fogakban és az állkapcsokban. Hátterében fog- vagy ínyprobléma is állhat, de elsősorban nem árt valamilyen készítményt alkalmazni. Ilyenkor jöhet szóba a gyulladáscsökkentő fogra vagy fogínyre.
Ha fáj a foga, fontos kideríteni, mi okozza a kellemetlen érzést. Ha megtörtént a fájdalom okának feltárása, könnyebb enyhíteni a fájdalmat, duzzanatot vagy egyéb tüneteket.
A rendszeres sós vizes öblítés és hideg borogatás általában enyhíti a kisebb irritációt, de komolyabb fogfájás esetén fogorvosi beavatkozásra lehet szükség.
Ha a tünetek 1-2 napon belül nem enyhülnek, mindenképp keresse fel fogorvosát, hogy útmutatást adjon a tünetek enyhítésére és a jövőbeni fájdalom megelőzésére.
Terhesség, szoptatás, vagy egyéb egészségügyi állapot megléte esetén az alábbi gyógymódok bármelyikének alkalmazása előtt beszéljen fogorvosával.
1. Sós vizes öblögetés gyulladáscsökkentő fogra
Rengetegen javasolják első korban a sós vizes öblítést, ha fogfájás érzése áll fenn. A sós víz természetes fertőtlenítőszer, amely segíthet fellazítani az ételmaradékokat, amik a fogak közé ragadtak.
A fogfájás sós vízzel történő kezelése szintén segíthet a gyulladás csökkentésében és a szájsebek gyógyításában.
Alkalmazása egyszerű: keverjen el fél teáskanálnyi sót egy pohár meleg vízben, és öblögessen, gargalizáljon vele.
2. Hidrogén-peroxidos öblögetés
A hidrogén-peroxidos öblögetés szintén segítséget nyújthat a fájdalom és a gyulladás enyhítésében. A baktériumok elpusztítása mellett a hidrogén-peroxid csökkentheti a lepedéket és gyógyíthatja a vérző fogínyeket.
Nagyon fontos, hogy ezen öblögetés során meggyőződjünk a megfelelő hígításra. Keverjen össze 3 százalékos hidrogén-peroxidot egyenlő rész vízzel, és használja szájvízként. Figyeljen arra, hogy semmiképp se nyelje le!
3. Hideg borogatás
Hideg borogatással enyhíthető a fájdalom, különösen akkor, ha bármilyen típusú trauma okozta a fogfájást.
A hideg borogatás a területen lévő erek összehúzódását okozza. Ez enyhíti a fájdalmat, valamint csökkentheti a duzzanatot és a gyulladást, tehát megfelelő gyulladáscsökkentő fogra vagy fogínyre.
A módszer alkalmazásához tekerjen bele egy csomag jeges zacskót egy törölközőbe, és tartsa oda az érintett területhez 20 percig. Ezt a folyamatot néhány óránként megismételheti.
4. Borsmenta
A borsmenta a fájdalom és az érzékeny fogíny csillapítására használható.
Hagyja egy kicsit lehűlni a használt borsmenta teafiltert, mielőtt az érintett területre kenné, azonban arra ügyeljen, hogy enyhén meleg legyen.
Ezt a módszert akár a terület hűtésére is alkalmazhatjuk: ennek érdekében tegyen egy használt teafiltert néhány percre a fagyasztóba, majd helyezze a filtert a fogára.
5. Fokhagyma
A fokhagyma már évezredek óta ismert és használatos gyógyászati tulajdonságai miatt. Antibakteriális tulajdonságokkal is rendelkezik, sőt, nemcsak hogy elpusztítja a lepedéket okozó káros baktériumokat, hanem fájdalomcsillapítóként is szolgálhat, így kiváló gyulladáscsökkentő fogra vagy fogínyre.
Ha a fokhagymát fogfájásra szeretné alkalmazni, zúzzon össze egy gerezd fokhagymát, hogy finom pasztát kapjon, majd vigye fel közvetlenül az érintett területre. A hatás fokozása érdekében egy kis sóval is meghintheti a fokhagyma pasztát.
Egyéb megoldásként a friss fokhagyma elrágása is segíthet a fogfájással kapcsolatos problémán.
6. Vanília kivonat
A vanília kivonat alkoholt tartalmaz, amely segíthet a fájdalom enyhítésében. Emellett bizonyított, hogy antioxidáns tulajdonságokkal is rendelkezik, melynek köszönhetően hatékony gyógyító hatású. Alkalmazása előtt mindig figyeljen arra, hogy valódi vaníliát használjon, ne pedig vaníliautánzatot.
Az alábbi módon alkalmazza a vanília kivonatot a gyulladt fogra: kenjen egy kis mennyiségű vanília kivonatot az ujjára vagy egy vattakorongra, majd naponta néhányszor vigye fel közvetlenül az érintett területre.
7. Szegfűszeg
A szegfűszeget nemcsak napjainkban, hanem a történelem során is alkalmazták a fogfájás kezelésére. A szegfűszegolaj hatékonyan csillapítja a fájdalmat és csökkenti a gyulladást, mivel eugenolt tartalmaz, amely egy természetes antiszeptikum.
A módszer használatához hígítsa fel a szegfűszegolajat hordozóolajjal, például napraforgó- vagy jojobaolajjal. Körülbelül 15 csepp szegfűszegolajat használjon egy uncia hordozóolajhoz.
Ha megvan, kenjen egy kis mennyiségű hígított olajat egy vattakorongra, és kenje be vele az érintett területet naponta pár alkalommal.
Ezenfelül egy szegfűszegolajat is adhat egy kis pohár vízhez, majd szájvízként alkalmazhatja.
8. Guava levelek
A guava levelek gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek segíthetnek a sebek gyógyulásában, így kiváló gyulladáscsökkentő fogra. Sőt, antimikrobiális aktivitásuk is van, amely segíthet a szájápolásban.
A módszer alkalmazásához rágjon össze pár friss guava levelet, vagy zúzza őket össze, és adja hozzá egy kis forrásban lévő vízhez, hogy szájvizet készíthessen belőlük.
9. Búzafű
A búzafűnek számtalan gyógyító tulajdonsága van, többek között gyulladáscsökkentő és immunerősítő tulajdonságokkal rendelkezik. Ezenkívül rengeteg tápanyagot tartalmaz, melyek közül kimagasló a klorofilltartalma, ez pedig segíthet a baktériumok elleni küzdelemben.
A búzafüvet alkalmazhatja szájvízként, hogy a fájdalom és gyulladás mértéke csökkenjen.
10. Kakukkfű
A kakukkfű erős antibakteriális és antioxidáns tulajdonságokkal is rendelkezik, amelyek segíthetnek a fogfájás kezelésében, így egy remek gyulladáscsökkentő fogra vagy fogínyre. Ezenkívül még a fogszuvasodáshoz hozzájáruló baktériumok elleni küzdelemben is segíthet a szervezetnek.
Használatához hígítsa fel a kakukkfű illóolaját hordozóolajjal, majd vigye fel közvetlenül az érintett területre.
Szájvíz is készíthető belőle: adjon 1 csepp olajat egy kis pohár vízhez, és máris öblögethet vele.
11. Iskolavirág
Az iskolavirág egy virágos növény, amely trópusi és szubtrópusi régiókban terem. Egy 2021-es áttekintés szerint az aktív vegyület, a spilanthol gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik, amely rágás közben zsibbadó érzést is biztosít.
Bár a növény használata általában véve biztonságos, ne használja, ha:
- allergiás a százszorszép családjába tartozó növényekre
- alkoholt fogyaszt
- vizelethajtót alkalmaz
- prosztatarákja van
- állapotos
Mikor érdemes orvoshoz fordulni?
Ha a fogfájás súlyos, vagy súlyosabb egészségügyi állapot eredménye, kulcsfontosságú, hogy felkeresse fogorvosát, hogy megkezdjék a megfelelő kezelést. A fogfájás általában orvosi ellátást igényel, azonban a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók segíthetnek a tünetek kezelésében, amíg fogorvosa nem tudja ellátni.
Abban az esetben is keresse fel fogorvosát, ha az alábbi tünetek bármelyikét tapasztalja fogfájással együtt:
- láz
- légzési vagy nyelési nehézség
- általános fájdalom, amely egy vagy két napnál tovább tart
- duzzanat
- fájdalom harapáskor
- abnormálisan vörös íny
- kellemetlen ízű váladékozás vagy genny
Hogyan lehet megelőzni a fogfájást?
A fogfájás valószínűsége megelőzhető a megfelelő szájhigiénia gyakorlásával, ami azt jelenti, hogy naponta legalább kétszer mos fogat, valamint naponta legalább egyszer használ fogselymet is. Emellett a szájvíz használata is javasolt.
Érdemes évente legalább egyszer, de inkább kétszer felkeresnie fogorvosát ellenőrzés és tisztítás céljából.
Egyes élelmiszerek nagyobb eséllyel okozhatnak lepedéket, például:
- citrusfélék
- kenyér
- savanyú cukorkák
- burgonyaszirom
- aszalt gyümölcsök
- szénsavas italok
- alkohol
- jég
Ha ezeket az ételeket fogyasztja, minden étkezés után mossa meg a fogát és használjon fogselymet, hogy megakadályozza a lepedék felhalmozódását, vagy fontolja meg ezen ételek elhagyását.