10 árulkodó tünet, hogy cinkre van szükséged

Világszerte több, mint 2 milliárd ember érintett a cink hiányában, ami akár olyan problémákat is okozhat, mint a depresszió, a hajhullás vagy különböző emésztési zavarok. A cink egy rendkívül fontos nyomelem, amit a testünk önmagától nem képes előállítani, pontosan ezért nekünk kell gondoskodnunk pótlásáról. Nagyjából 10 miligrammra van szükségünk belőle, ami nem tűnik nagy mennyiségnek, azonban ennek hiány komoly egészségügyi problémákat okozhat. Többek között a cink részt veszt a DNS stabilizálásában, támogatja a fehérje képződést, sőt még az immunrendszerünk erősségének fenntartásában is szerepet játszik.

Sajnos a mai élelmiszer ipari eljárásoknak köszönhetően az általunk fogyasztott élelmiszerek rendkívül alacsony mennyiségben tartalmaznak cinket, ami jelentősen hozzájárul a hiányának kialakulásához. Továbbá a gyorsélelmiszerek és a mesterséges édesítőszerek rendszeres fogyasztása csak tovább fokozhatja ezt a problémát, azáltal, hogy ezek az élelmiszerek csökkentik a testünk cinkfelszívó képességét.

Cikkünkben most a cink hiány 10 árulkodó tünetét gyűjtöttük össze, amelyeket mindenképpen érdemes megismerned.

1. Ízlelés/szaglás elvesztése

A testünk cinket használ annak érdekében, hogy az agyunkba jeleket tudjon küldeni az ízlelő bimbóinktól, illetve az orrunkból. Amennyiben nem gondoskodunk a megfelelő mennyiségű cink pótlásáról, úgy azt vehetjük észre, hogy az ételeink egyre kevésbé ízesek, valamint a különböző szagokat és illatokat nem érezzük annyira intenzívnek. Ezek a tünetek jellemzően megfázás vagy koronavírus fertőzés esetében jelentkeznek, pontosan azért, mert a testünk a cinket használja fel a fertőzés leküzdésére.

2. Fehér foltok a körmön

Átlagosan a körmeink nagyjából 3-6 hónap alatt nőnek ki, ha pedig a körmöd közepén fehér foltokra leszel figyelmes, úgy az azt jelezheti, hogy néhány hónapja már cink hiány áll fenn a testedben. Jellemzően ez a tünet a túl nagy mennyiségben történő feldolgozott szénhidrátok és cukorfogyasztás miatt jelentkezik, mivel a testünknek szüksége van cinkre a keratin előállításához.

Az előrehaladott cink hiány állapotában ezek a fehér pöttyök, több, vízszintes vonallá alakulhatnak a körmökön.

3. Depresszió

Kutatások arra lettek figyelmesek az elmúlt években, hogy a krónikus depresszióban szenvedők közel 80%-ánál alacsony volt a rendelkezésre álló cink. A testünk a cinket különböző neurotranszmitterek és hormonok előállítására is használja, mint például a dopamin, ami fontos szerepet játszik abban, hogy jól és kiegyensúlyozottan érezzük magunkat. Ha azonban a testünkben nincs elengedő cink, úgy a normális kémiai egyensúly felborulhat és olyan problémák alakulhatnak ki, mint a hirtelen hangulatváltozások, depresszió vagy a szorongás.

4. Alacsony tesztoszteronszint

Ahogyan idősödünk úgy a férfiak teste egyre kevesebb és kevesebb tesztoszteront állít elő. A cink fontos szerepet játszik a normál tesztoszteron termelés fenntartásában, illetve segít megakadályozni, hogy a testünk átalakítsa más hormonokká, például ösztrogéné. A cink hiányban érintett férfiak esetében jellemző tünetek lehetnek a herék összezsugorodása, gyenge izomzat, prosztata nagyobbodás valamint a gyengébb minőségű spermium.

10 árulkodó tünet, hogy cinkre van szükséged
1. kép – 10 árulkodó tünet, hogy cinkre van szükséged

5. Ritkuló haj

A ritkuló haj, illetve a kopasz foltok megjelenése a fejbőr felületén szintén olyan tünetek, amelyek a cink hiányának meglétét jelezhetik. Ahogyan már korábban említésre került a cink fontos szerepet tölt be a DNS, fehérjék és hormonok előállításában, amik többek között gondoskodnak az egészséges és erős haj fenntartásáért. Sőt, a cink még a faggyútermelésben is segítéségünkre lehet, ami a korpásodás megelőzésében fontos szerepet játszó természetes olaj.

6. Gyakori fertőzések

A hiedelemmel ellentétben semmiképpen sem normális, ha majdnem minden hónapban megfázunk és megbetegszünk. Amennyiben ezt tapasztaljuk, úgy az azt jelenti, hogy az immunrendszerünk gyenge, ami akár a cink hiányából is fakadhat. Ennek az az oka, hogy a cink támogatja a csecsemőmirigyben keletkező T-sejteket, amelyek fontos szerepet töltenek be a különböző vírusokkal és baktériumokkal folytatott küzdelmekben.

Sőt, a cink még a glutation termelésben is a segítségünkre lehet, ami a májunkban keletkező erőteljes antioxidáns és többek között felelős az öregedési folyamatok lassításáért, valamint a testünkben fellépő gyulladások leküzdésért.

7. Látási problémák

A cink hiánya látási problémákat is okozhat, ami jellemzően a sötét, esti időszakban jelentkezik, rosszabb fényviszonyok mellett. De mi köze van a cinknek a látásunkhoz? A cink fontos szerepet tölt be az A-vitamin szállításában a májból az agyba, így hiánya pontosan ezt a folyamatot akadályozhatja, ami látással kapcsolatos problémákhoz vezethet. Sőt, a cink még a retinában metalálható vizuális pigmentek előállításában is részt vesz. Többek között ezek a pigmentek biztosítják számunkra, hogy a világunkat élénk színekben lássuk.

Nem utolsósorban kutatások már azt is bebizonyították, hogy a tartós cink hiány növelheti az olyan szemmel kapcsolatos állapotok kialakulásának a kockázatát, mint a makuladegeneráció, éjszakai vakság, szemszárazság vagy a szürkehályog.

8. Gyomor vagy szájfekély

Ha esetedben is előfordul gyomor vagy szájfekély, úgy igen nagy a valószínűsége annak, hogy kevés a testedben rendelkezésre álló cinkmennyiség. Kutatások már bebizonyították, hogy a megfelelő mennyiségű cink hozzájárul a sérült szövetek helyreállításához, így csökkentve a fekélyek kialakulásának a kockázatát.

9. Légszomj

Amennyiben néhány lépcsőfokot vagy egy rövid sétát követően azonnal légszomjat tapasztalsz, úgy ez akár a cink hiányát is jelezheti a testedben. Ennek az az oka, hogy a cink fontos szerepet játszik az olyan antioxidánsok előállításában, amik megvédik a szívünket, így biztosítva, hogy elegendő oxigén álljon rendelkezésre a vérünkben. Sőt, a cink hiányában akár kialakulhat az E-vitamin hiány is, aminek tartós megléte a szívünket gyengébbé teheti, így megemelve a normál vérnyomásunkat.

10. Bőrproblémák

A cink fontos szerepet tölt be a kollagéntermelésben, ami egy olyan fehérje, ami biztosítja a bőrünk strukturáltságnak a fenntartását, illetve annak rugalmasságát is. Például, azoknál a terhes nőknél, akik nem figyelnek a szükséges cink mennyiség bevitelére sokkal nagyobb eséllyel alakulnak ki striák, amik a bőr alatti kötőszövetek elszakadásából keletkeznek.

Sőt, az alacsony cinkszint még a bőr felületén különböző repedéseket is eredményezhet, különösen a kezek, ágyék vagy a száj területén valamint növelheti a kockázatát az ekcéma és a bőrgyulladások kialakulásának.

Végezetül íme néhány jó tanács, ami neked is segítségedre lehet, ha szeretnéd hatékonyan biztosítani a szervezeted számára szükséges cinkmennyiséget.

  • Fogyassz rendszeresen olyan cinkben gazdag élelmiszereket, mint a kagylók, rák, tofu, vagy a cukormentes étcsokoládé.
  • Kerüld az olyan fitátokban gazdag élelmiszerek fogyasztását, mint a liszt, rizs, búza, kukorica vagy a bab. Sajnos ezek az ételek bizonyítottan csökkenthetik a cink felszívódását, helyettük inkább válassz olyan ételeket, mint az avokádó, kelkáposzta vagy a brokkoli.
  • Fogyassz naponta 1 teáskanálnyi organikus almaecet vízzel elkeverve. Ez az ital segíthet az emésztőrendszerednek hatékonyabban felszívni az olyan anyagokat, mint a cink, magnézium vagy a réz, így erősítve annak Ph értékét.
  • Amennyiben valamilyen cink táplálékkiegészítő mellett döntenél, úgy mindenképpen javasoljuk, hogy válassz mellé jó minőségű rezet is, mivel ez segíthet megőrizni a két ásványi anyag közötti egyensúlyt.

Vélemény, hozzászólás?

Next Post

Top 6 vérnyomácsökkentő, ami azonnal segítségedre lehet

csü júl 4 , 2024
A magas vérnyomás megléte esetében a szívünk erősebben pumpál annak érdekében, hogy megfelelően szállítsa a testünkben a szükséges vér és oxigénmennyiséget. Azonban, ha ez az erősebb pumpálás hosszútávon fennáll, úgy az artériák fala megsérülhet a magasabb nyomás következtében, aminek köszönhetően […]
Top 6 vérnyomácsökkentő, ami azonnal segítségedre lehet

Ez is érdekelheti